Bojler je, stručně řečeno, zásobníkový ohřívač vody. Jeho podstatou je akumulace ohřáté vody pro vaše potřeby v různý čas. Zdrojem tvorby tepla může být elektrika, plyn, pára. Ohřev probíhá přes topné těleso, tzv. topnou spirálu, která je umístěna ve spodní části bojleru a ohřátá voda je čerpána z části horní. Aby studená voda, která přitéká vždy po odběru teplé vody, neochlazovala již nahřátou vodu, je bojler uvnitř speciálně uzpůsoben. Díky až dvouplášťové izolaci se voda udržuje v požadované teplotě. Každý bojler musí mít zabezpečení, a k tomu slouží pojistný ventil, který má funkci ochrany proti přetlaku při případnému nevypnutí topného tělesa. Bývá doplněn kontrolním čidlem, podle kterého se automaticky zapíná a vypíná. A jak vzniká v bojleru teplá voda? Elektřina, která proudí v určitý čas a po určitou dobu do nádoby, se mění v topné spirále na teplo a tím dochází k ohřevu studené vody uvnitř. Bojlery v základu dělíme na maloobjemové a velkoobjemové. Maloobjemové bojlery se většinou používají v místech s malou spotřebou teplé vody – v kuchyních, kde se díky myčce, požívá dřez převážně jen pro oplach nebo k málo používaným umyvadlům v kancelářích či návštěvních toalet. Velkoobjemové bojlery jsou určeny pro zásobování více odběrných míst, což může být kombinace vany a sprchového koutu, také bidetu a umyvadla na toaletě, a dále také např. kuchyně. S tím souvisí i čas, který je určen pro ohřev vody. Velkoobjemové elektrické bojlery se připojují na zvláštní okruh, který je automaticky zablokován distributorem elektrické energie v době s vysokou spotřebou a je spuštěn v době tzv. nočního proudu, kdy je přebytek elektrické energie v síti. Další možností je, pokud máte zavedený plyn nebo je plyn ve vaší lokalitě levnější než elektrická energie, pořídit si bojler s plynovým ohřevem. Bojlery s plynovým ohřevem se zapínají díky elektronickému zapalování a je nutné počítat s odtahem spalin do komína. Pokud není možnost komína ať už proto, že by výstavba komína byla příliš nákladná nebo nelze komín vybudovat, uvažujte při výběru o plynovém bojleru bez nutnosti odvodu spalin.

Typy bojlerů

Bojlery na trhu můžeme rozdělit do základních skupin. Bojler elektrický a bojler kombinovaný, kdy k ohřevu dochází přes kotel. Objemy bojlerů jsou cca od 20l do 200l, ale samozřejmě se vyrábějí i objemy větší, ale ty již jsou určeny převážně pro průmyslové objekty či výrobny. U elektrických bojlerů dochází k ohřevu vody při tzv. spuštění nočního proudu a bojler je díky vnitřnímu materiálu schopen udržet nahřátou vodu po určitý čas než dojde k novému sepnutí. U kombinovaného bojleru se voda automaticky ohřívá přes kotel na vámi požadovanou teplotu kdykoliv dojde k odběru teplé vody a dopuštění studené vody, či dojde k poklesu vody vůči okolní teplotě a to s ohledem na umístění bojleru v domě. Dále musíme zmínit umístění bojleru. Ne v každém domě či bytové jednotce je tolik místa nebo speciální technická místnost. Musíme počítat s tím, že čím dále je bojler umístěn, tím dochází k tepelným ztrátám, které mají stále stoupající tendenci. Tudíž je dobré před stavbou či rekonstrukcí důležité zapřemýšlet, kde bude nejvhodnější umístění. Právě díky absenci zvláštního prostoru pro umístění topných zařízení, přišli výrobci s alternativou horizontálního umístění bojleru na stěnu. Dále jsou na trhu bojlery s označením SLIM, což znamená možnost zavěšení bojleru do velmi úzkých a stísněných prostor.

Možností pro vás je také, zařídit si ohřev teplé vody celoročně solárním systémem s elektrickým nebo nepřímotopným ohřevem. Nepřímotopný ohřívač pro solární systém získáte s výkonným výměníkem pro ohřev TUV z externího zdroje - solárního systému. Tento ohřívač je vybaven čerpadlovou jednotkou a řídící jednotkou pro ovládání solárního okruhu.

Funkce bojleru

Základní funkce bojlerů je nám známa. A pro snadnou manipulaci s nimi a bezpečný provoz jsou tu další vlastnosti. Ve světě topných systémů došlo k velkému pokroku. Před pár desítkami let jsme byli zvyklý jen otočit jedním mechanickým knoflíkem a dnes? Vybere si i velmi náročný uživatel. V nabídce výrobců najdete klasické bojlery s mechanickým ovládáním, ale také bojlery s LED displeji a možností navolit si program právě pro potřebu vaší rodiny. Díky LED displeji si dnes kontrolujete aktuální teplotu vody, dále případně za jak dlouhou dobu dospěje voda uvnitř požadovaného stupně, ale také vám zobrazí případnou poruchu, což je přínosné pro urychlení zjištění vady při nutnosti návštěvy servisního technika. Ale máme již na našem trhu i bojlery se systémem ECOtronic, a to je nová funkce vyvinutá, aby se ohřívač vody automaticky naučil zvyky jeho uživatelů a byl sám schopen na jejich základě nastavit automaticky teplotu mezi 55° C a 70° C. Tím pádem přináší komfort a nepotřebu cokoliv samostatně nastavovat či kontrolovat a hlavně šetří elektrickou energii a vaší peněženku. Další skvělou novou funkcí je program Anti-Legionella, která zabraňuje možnosti šíření bakterie v cyklu automatického ohřívání vody. V případě, že po sobě jdoucích 30 dnů teplá voda zásobníku nedosáhla teploty 70° C, automaticky ohřeje nahromaděnou vodu na teplotu 70° C a tím vodu desinfikuje. Všechny dnešní bojlery disponují ochranou proti nízké teplotě. Jakmile teplota vody v zásobníku klesne pod 5° C, topná tělesa se automaticky zapnou. Tento systém zabrání zamrznutí vody uvnitř a předejdou prasknutí vnitřního pláště. U bojlerů s celoročním ohřevem solárním systémem s elektrickým nebo nepřímotopným ohřevem si určujete, kolik energie vám přinese slunce a kolik budete požadovat po vašem distributorovi elektrické energie.

Spotřeba bojleru

Spotřeba bojleru je na českém trhu částečně vyřešená již dopředu. Díky tomu, že bojlery pracují v tarifu nízkého napětí-tzv. na noční proud, výdej elektrické energie je v levnější variantě. Před pořízením, je důležité vzít v potaz jaký objem je vhodný pro vaši rodinu. Pro bytovou jednotku o 2 lidech bude dostačující objem do 120l, ale pokud plánujete nebo již máte děti, počítejte, že jak budou růst, bude růst i spotřeba vody. A čím větší je objem bojleru, tím delší je potřeba času na jeho ohřev. Vezměte v potaz i přívod vody. Pokud čerpáte vodu z klasického vodovodu, je doba trvání ohřevu kratší oproti vodě, kterou čerpáte ze studny. Dalším důležitým faktorem je tvrdost vody. Pokud máte měkčí vodu, nezanáší se vám tolik topné těleso a není potřeba tolik energie navíc na dohřev.

Údržba bojleru

Bojlery na našem trhu mají převážně vnitřní pláště z dvojitého smaltu nebo nerezu. Kvalita pláště je velmi důležitá a určuje délku plné funkčnosti bojlerů na výrobcem určené období. Pro někoho je nejlepší variantou nerezové provedení, ale pohybuje se ve vyšších cenových relacích. Je dokázáno, že bojlery s nerezovým pláštěm rychleji nakumulují teplo a nahřátou vodu i déle udrží. Je důležité si stanovit, zda je lepší si připlatit a předejít tak dřívější návštěvě servisního technika či nákupem nového bojleru. Dalším velmi důležitým faktorem je topná spirála. Pokud si pořídíte bojler s keramickou topnou spirálou, jdete s dobou, která se snaží spotřebitelům ušetřit na výdeji elektrické energie. Keramická spirála je tvořena malými keramickými nosníky kruhového průřezu, uvnitř kterých prochází topná spirála. Je ve velmi krátkém čase připravená ohřát vodu ve vašem bojleru. Skvělou volbou při nákupu bojleru je, typ bojleru s možností výměny spirály bez nutnosti vypouštět ohřátou vodu v bojleru. Tou druhou variantou je tzv. suchá topná patrona, kde topné těleso je umístěno do příruby bojleru a hřeje přes tělo příruby. V tomto případě je nutnost nejdříve bojler vypustit a pak přejít k výměně.  Velký pozor si dejte při nákupu náhradní topné spirály – musíte dodržet délku dle typu a výrobce bojleru.

Závěr

Poté co jste si určili kam a jak umístit váš nový bojler a zvolili variantu bojleru elektrického nebo bojleru plynového, propočítejte si faktickou denní spotřebu, navýšenou o malé procento do budoucna. Zjistěte si značku, která má nejvíce pozitivních recenzí a také jak má dostupný servis a cenu náhradních dílů. Pokud si i tak nebudete jistí svým výběrem a potřebovali byste někoho, kdo rozlouskne vaše dilema – stačí jen zavolat našim pracovníkům, kteří dlouhá léta sbírají informace z terénu, a bude po pochybách. Velmi rádi vám pomůžeme s výběrem, zodpovězením případných dotazů a nový bojler vám rádi dovezeme, kam si budete přát.