Chladnička je spotřebič, který si lidé kupují do nového bytu či domu jako první. Chcete si také pořídit svůj první spotřebič nebo se Vám stará lednička již nefunguje a potřebujete rychle novou? Máme pro Vás pár rad, jak tento důležitý spotřebič vybrat.

Protože se nejedná o ledajakou investici, doporučujeme mít při výběru spotřebiče dostatek informací. Chladnička Vám pak bude sloužit k maximální spokojenosti. Jedná se většinou o rozměrově objemnější spotřebič, tudíž je dobré ho správně zakomponovat do prostor Vaší kuchyně. Je to spotřebič, který bývá neustále zapnutý, tudíž by bylo dobré věnovat pozornost energetické třídě a spotřebě energie. Měli byste si položit otázku, zda budete chtít spotřebič využívat pouze na chlazení potravin nebo i na jejich mrazení.

Chladnička volně stojící nebo vestavná

Budete chtít chladničku zakomponovat za dvířka své kuchyňské linky? Doporučujeme pořídit vestavný spotřebič. Nejprve by však bylo nutné zjistit rozměry prostoru linky určené pro lednici. Nebo řešíte problém s prostorem a chcete spotřebič raději postavit mimo kuchyňskou linku popř. na chodbu? V tomto případě doporučujeme chladničku volně stojící, se kterou můžete podle potřeby manipulovat. Tuto otázku byste si měli položit jako první a následně vybírat.

Chladnička samostatná nebo kombinovaná

Kombinovaná lednice s mrazákem patří k nejčastějším volbám většiny domácností. Je pouze na Vás, zda se rozhodnete pro chladničku s mrazícím prostorem větším (dvoudveřovou chladničkou) nebo chladničkou s mrazícím prostorem menším (jednodveřové chladničky). Na rozdíl od jednodvéřových chladniček se u dvoudvéřových chladniček můžeme rozhodnout, zda chceme, aby mraznička byla umístěna nad nebo pod lednicí. U chladniček vyšších modelů máme na výběr chladničky s nulovou zónou, která prodlouží životnost vložených potravin (více informací naleznete v odstavci Vnitřní prostor chladničky). Ideální poměr chladící plochy ku mrazící je 2:1.

Jednodvéřové chladničky bez mrazícího prostoru, neboli monoklimatické, vynikají obrovským chladícím prostorem. Monoklimatické lednice jsou využívány tam, kde častěji potřebujete uchovat potraviny v chladnějším klimatu. Prostor pro zmrazení potravin máte vyřešen samostatným zařízením a v jiném místě Vaší domácnosti.

Americká lednice

Bydlíte v rodinném domku? Jste velká rodina? Máte dostatek prostoru v kuchyni? Toužíte po extravaganci a velkém užitném prostoru? Doporučujeme koupi americké chladničky neboli chladničky side-by-side s obří chladničkou i mrazničkou. Velká dvoudveřová lednice s dostatečným prostorem pro potraviny uspokojí potřebu každého uživatele. Velkou výhodou amerických lednic je oddělená chladící a mrazící část velkými dveřmi, velký užitný objem, přehledný prostor a stylový vzhled. Pozor však na nevýhody, mezi které můžeme zařadit vyšší spotřebu energie, vyšší hmotnost a  vyšší cenu. Americká lednice může být doplněna o nápojový automat s filtrem vody nebo výrobník ledu a ledové tříště. Oba dávkovače jsou umístěny na přední straně dveří a to na levém nebo pravém křídle v závislosti na modelu. Nutností je však napojení na přívod vody a výměna filtrů každých 6 měsíců. Velkou výhodou některých modelů je minibar, což je malý prostor pro uchování oblíbených potravin nebo nápojů, který je přístupný, aniž byste museli otevírat hlavní dveře ledničky. Nedochází k úniku chladného vzduchu a vyšší spotřebě energie.

Vzhled

Vzhled chladničky by měl být v souladu s ostatními spotřebiči Vaší kuchyně. Pokud je Vaše kuchyně již zařízená a vy chladničku měníte za novou, není co řešit. V případě, že se teprve rozhodujete, jakou chladničku pořídit, máte na výběr z několika různých barev a designů. Pořídíte si klasickou bílou? Co takhle nerezový vzhled? Znáte všechny typy? Inox a nerez chladničky se liší v zanechávání otisků prstů. Na inoxovém povrchu nejsou otisky viditelné. Na výběr však máte i z jiných barevných variant. Co takhle si pořídit chladničku v barvě béžové, hnědé, černé, červené nebo dokonce bílé s vylepšeným povrchem, uzpůsobeným pro psaní vzkazů a následně jejich bezestopého smazání? Výrobci a designeři dnešních lednic dávají důraz na skrytí technických součástí, jako jsou panty a madla, zaoblují hranaté tvary a pokoušejí se zjemnit jejich celkový vzhled.

Velikost chladničky

Velikost chladničky by měla odpovídat počtu osob, které ji budou využívat, prostoru, který máte pro chladničku k dispozici a zvyklostem, např. kolik a jak často nakupujete potraviny. Zjednodušeně můžete počítat 50 - 70 litrů objemu ledničky a 20 - 30 litrů objemu mrazničky připadne pro jednoho člena domácnosti. Tento parametr nepodceňujte. Pokud je chladnička přeplněná, nedokáže efektivně chladit. Důležitá je cirkulace vzduchu uvnitř chladničky, tudíž není dobré potraviny skládat natěsno k sobě.

Většina klasických chladniček dosahuje hloubky 60 cm. Šířka se pohybuje v rozmezí od 60 do 100 cm a výška od 50 do 210 cm. Doporučujeme zaměřit se také na hloubku spotřebiče s otevřenými dveřmi, aby Vám nějakým způsobem nepřekážely. Při instalaci ledničky do prostoru Vaší kuchyně počítejte s rezervou 3 – 5 cm k hloubce lednice a po stranách je nutné ponechat 1 – 2 cm.

Vnitřní prostor chladničky

Chladící a mrazící prostor chladničky je rozdělen několika policemi a úložnými prostory, vysouvacími přihrádkami. Standardní model lednice obsahuje několik polic, jeden nebo dva šuplíky, několik přihrádek ve dveřích, držák na vejce, držák na lahve apod. Některé modely mohou obsahovat také pohyblivou přepážku v zásuvce na zeleninu, polici na uskladnění plechovek nebo držák na máslo. Police mohou být plastové, drátěné nebo z tvrzeného skla, které patří mezi nejoblíbenější. Vypadají esteticky a dobře se čistí.  Mřížované police zajišťují dobré proudění vzduchu. Police jsou ve většině případů výškově nastavitelné. Co se týče mrazící části, pokud je mraznička umístěna pod lednicí, je prostor většinou rozdělen vyjímatelnými zásuvkami. Prostor mrazničky umístěné nad lednicí je ve většině případů rozdělen prostřednictvím polic.

Některé chladničky jsou vybaveny speciálním boxem tzv. nulovou zónou (Bio Fresh, Crisp & Fresh, Double Fresh, Multi Fresh), díky kterému vložené ovoce, zelenina, maso nebo ryby zůstanou déle čerstvé. Jedná se o prostor, nejčastěji ve spodní části chladničky, kde je udržována vysoká vlhkost a nulová teplota. Speciální filtry této zóny zabraňují růstu plísní a množení bakterií.

Bylo by skvělé mít nad obsahem prostoru chladničky přehled. Vyberte si chladničku s kvalitním osvětlením. Osvětlení již nemusí vycházet pouze z jednoho místa (zdroje). Může být umístěno v různých částech chladničky.

Spotřeba elektrické energie

Lednice je spotřebič, bez kterého si život nedokážeme již představit. Je součástí každé domácnosti. Je zapnutý 24 hodin denně a stará se o Vaše potraviny. Poskytuje Vám komfort, který ovšem není zdarma. 10 – 20 % celkové ceny spotřeby elektřiny domácnosti připadá právě na chladničku. Spotřebu tedy můžeme zařadit mezi nejdůležitější faktory, podle kterých vybírat. Každý spotřebič již obsahuje energetický štítek, ze kterého lze vyčíst objem chladničky, popř. mrazničky, energetickou třídu a roční spotřebu elektrické energie. Chladničky jsou zařazeny do energetické třídy A+++ až B, přičemž nejlepší a nejšetrnější jsou samozřejmě ledničky třídy A+ a vyšší.

Spotřeba elektrické energie je také závislá na počtu kompresorů (více informací naleznete v odstavci Kompresory), teplotě uvnitř a vně chladničky. Dvoukompresorové ledničky, zvlášť pro mrazák i lednici, jsou oproti jednokompresorovým, úspornější. Co se týče teploty uvnitř ledničky, v chladící části by měla teplota dosahovat + 5 °C, v části mrazící – 18 °C. Nižší teplota nebo poměrně vyšší chladničku zatěžuje a čerpá více energie. Spotřebu elektrické energie ovlivňuje také přímé sluneční záření nebo tepelné zdroje umístěné v blízkosti lednice.

Klimatická třída

Chladničky jsou rozděleny do čtyř klimatických tříd, SN, N, ST, T, podle teploty v místnosti, ve které se nacházejí. Kvalitní chladničky by měli udržet správnou vnitřní teplotu, pokud se teplota okolí spotřebiče pohybuje mezi + 10 °C až + 43 °C

SN – okolní teplota + 10 °C až + 32 °C
N – okolní teplota + 16 °C až +32 °C
ST – okolní teplota +18 °C až + 38 °C
T – okolní teplota +18 °C až + 43 °C

Kompresory

Chladničky nabízené na trhu mohou obsahovat jeden nebo dva kompresory, chladící agregáty lednice, které zajišťují oběh chladicí kapaliny. Jednokompresorové chladničky jsou zpravidla levnější, dvoukompreosorvé chladničky mají na druhou stranu delší životnost díky menšímu zatížení. Můžete zapnout např. jeden z kompresorů nebo nouzový chod ledničky na jeden kompresor, pokud druhý není v pořádku. Monoklimatické chladničky obsahují vždy pouze jeden kompresor. Rozhodování tedy nastane pouze v případě, že se chystáte pořídit chladničku kombinovanou.

Doporučujeme vybrat si chladničku s dvěma kompresory, protože jeden motor není schopný chladit rychle velké množství jídla, máte možnost nastavovat teplotu nezávisle v každé části, lze jednu z částí (chladící nebo mrazící) vypnout v případě, že ji budete chtít umýt a celkově jsou úspornější.

Odmrazování, akumulační doba

Převážná většina chladniček obsahuje funkci automatického odmrazování chladícího prostoru. Tato funkce může být nazývána „No Frost“ či „Frost Free“. Chladničky jsou vybaveny senzory, které průběžné kontrolují vlhkost vnitřního prostoru a zajišťují optimální rovnoměrné proudění vzduchu. Vlhkost je tímto způsobem snižována a námraza se netvoří. Odmrazování funguje dvěma způsoby. Buď kapky zkondenzované vody stékají po zadní stěně chladící části a poté odtečou otvorem ven z lednice, kde se odpaří nebo se chladnička odmrazuje díky správnému proudění vzduchu uvnitř prostoru. V případě manuálního odmrazování je nutné nejprve vypnout mrazící část a teprve potom odstraňovat námrazu a mýt její prostor.

V případě, že dojde k výpadku proudu, je důležité zajistit, aby Vaše potraviny zůstali co nejkratší dobu v chladném prostředí. Důležité je neotevírat zbytečně dveře chladničky, hlavně mrazničky. Velké množství chladniček již udrží optimální vnitřní teplotu dlouho bez problémů. Tato doba je nazývána jako akumulační. Pohybuje se od 10 do 74 hodin. Akumulační doba je odvíjena od materiálu izolace spotřebiče, nikoliv od výkonu kompresoru. Čím více hodin akumulační doby bude vybraná chladnička dosahovat, tím lépe.

Funkce

Lednice, které jsou v dnešní době nabízené na trhu, už umí více, než jen chladit. Jsou velice inteligentní a disponují nejrůznějšími programy. Vy se však musíte sami zamyslet nad otázkou, zda potřebujete chladničku s mnoha programy, nebo Vám stačí spotřebič se základními funkcemi. Některé nabízejí možnost rychlého chlazení (popř. mrazení), další program „Dovolená“, „Party“, „Dětský zámek“ nebo akustické signalizace otevřených dveří. Níže uvedeme funkce, které jsou nejvyužívanější v dnešních moderních chladničkách a jejich vysvětlení.

Antibakteriální úprava – Jedná se o speciální upravenou vrstvu uvnitř chladničky, která obsahuje molekuly stříbra. Tato vrstva zamezuje tvorbě a množení bakterií.

Super Freezing (Super Cooling, Turbo Cold, Coolmatic) – Jde o funkci, která umožňuje rychlé dosažení zvolené teploty, např. u čerstvě vložených potravin.

ECO – Program, který nastaví v chladničce teplotu 5 °C a v mrazničce – 18 °C.

Party – Tzv. časovač, který upozorní zvukovou signalizací, že vložené nápoje jsou zchlazeny na optimální teplotu.

Varovný signál – Akustická či optická signalizace v případě náhlé zvýšené teploty v chladničce.

Dovolená – Díky této funkci nastavíte teplotu ve Vaší ledničce na 15 °C. Teplota zaručí, že se v lednici nebudou množit bakterie a pachy v době, kdy si budete užívat na dovolené mimo domov.

Závěr

Před tím, než si pořídíte do své domácnosti chladničku, byste se měli informovat také o dostupnosti autorizovaných servisů. Po uplynutí záruční doby by mohla být tato informace velmi důležitá. Záruční doba na veškeré zakoupené spotřebiče je zákonem stanovena na dva roky. Záruční dobu si lze u některých výrobců za příplatek prodloužit (je poskytována i zdarma). Je na Vás, zda tuto možnost využijete. Důležité je však prostudovat všechny podmínky, které musí spotřebitel splnit.

Doufáme, že Vám náš článek poskytl dostatečné informace, které Vám pomohou při výběru té správné chladničky. V případě, že byste potřebovali poradit či vysvětlit některé údaje, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám k dispozici na telefonních linkách či na e-mailu uvedeném v kontaktech na těchto internetových stránkách.