Digestoř je nedílnou součástí moderní kuchyně. Obzvláště, pokud je kuchyně propojena s obývacím pokojem. Digestoř je důležitý pomocník v odstraňování nepříjemných pachů a v minimalizování mastných skvrn na nábytku, čalounění, kobercích nebo stěnách.

Digestoř je jinými slovy pračka vzduchu. Veškerý vzduch v kuchyni by měl být vyměněn cca 15x do hodiny. Pokud je kuchyně spojena s obývacím pokojem, platí to o celém propojeném prostoru. Při výběru digestoře je tedy důležité, kolik má místnost, kde bude digestoř používána, m3. Tento údaj je vlastně údajem o výkonu digestoře a jejím vybavena každá digestoř.

Jak tedy vybrat tu správnou digestoř?

Pro začátek je důležité zjistit, zda jste schopni napojit se v kuchyni do komínové šachty či nikoliv. V prvním případě jsou zplodiny nasávány do šachty a vyfukovány ven mimo místnost a dům. Pokud nemáte možnost odtahu ven, nezoufejte. Každá digestoř lze použít na recirkulaci. Stačí pouze dokoupit uhlíkový filtr. V tomto případě digestoř vzduch nasaje, vyčistí a vrací zpět do místnosti. Uhlíkový filtr vydrží přibližně 120 hod. provozu na plný výkon, což velmi zhruba představuje cca půl roku činnosti. Lépe vybavené recirkulační digestoře si samy pomocí indikátoru řeknou o výměnu.

Nejdůležitější parametrem při výběru digestoře pro Vás bude nejspíš výkon a poté hlučnost.

Typy digestoří:

Digestoře se dělí podle typu umístění na: komínové digestoře, ostrůvkové digestoře, výsuvné digestoře, klasické digestoře, výklopné digestoře a plně vestavné digestoře

Jak správně spočítat kapacitu odsávání digestoře?

Příklad výpočtu:

Když vezmeme v potaz místnost o rozměrech 3 × 4 m s výškou stropu 2,7 m: 3 × 4 × 2,7 = 32 m³

Doporučená výměna vzduchu v místnosti za hodinu je 6× až 12×, to je v průměru 9×: 9 × 32 = 288 m³/hod.

K tomu, aby měla digestoř komfortní provoz, doporučuje se navýšit jeho kapacitu o 1/3 (tzn. maximální kapacita digestoře): 288 + 1/3 = 384 m³/hod.

Do požadované místnosti je ideální digestoř s kapacitou odtahu 384 m³/hod.

Uvedený příklad platí pro ideální vedení odtahu (hladké svislé vedení o délce 30 cm, kolena 90° a vodorovné vedení o délce 1 m s odpovídajícím průměrem odtahu).

Pro každý individuální případ je nutno počítat s další sníženou kapacitou odsávání dle připojení na konkrétní vedení odtahu (zejména s ohledem na délku vedení, počet kolen, profil a tvar vnitřní stěny vedení a také hlavně s tlakovými poměry na vstupu a výstupu vedení - především jeho výškový rozdíl).