Když se řekne fén, spousta z vás si pomyslí, že jde jen o ten obyčejný spotřebič na vysoušení vlasů. V minulosti tomu tak bylo. Většina z nás používala klasický vysoušeč o jedné až dvou rychlostech a fénování hlasitostí připomínalo nadzvukové letadlo. Ale jak roky ubíhaly, rostla potřeba a požadavky od vlasových profesionálů po obyčejné ženy, co chtěly jen krásně vypadat. Dnes při výběru fénu už nevybíráte jen z pár typů a barev. V současnosti je na našem trhu vysoušečů vlasů nepřeberná škála různých typů, barev a ergonomického provedení. Tak jako je u lidí rozdíl mezi typy vlasů a jejich síle, je tomu i u fénů. Dnes si lze pořídit fén s funkcemi pro jemné i např. barvené vlasy. Než se ponoříte do bohaté nabídky, řekněte si, co vlastně požadujete a očekáváte od fénu jako takového. Jaký typ vlasů máte? Jak často budete fén používat? Jste pravák či levák? Cestujete často a velký fén se vám v zavazadle pronese? Pojďme si v pár základních bodech ujasnit, co bude právě pro vás to nejlepší.

Typy fénů

Fény můžeme rozdělit do třech základních kategorií. Tou první jsou profesionální vysoušeče vlasů, které používají kadeřníci a stylisti. Ve výsledku u nich nejde o velký rozdíl oproti ostatním, jen je tam dáván větší zřetel na dlouhodobé kvalitní používání, sílu a větší výbavu příslušenství. Dále máme širokou nabídku fénů pro domácí použití a tou poslední jsou fény cestovní.

Profesionální fén je vyráběn s ohledem na časté používání o různé délce vysoušení a nárazovém silovém napětí. S ohledem na délku vlasů a jejich potřebu tvarování, disponují rychlým přepínačem na studený vzduch, silným motorem s funkcí Turbo a sousty nástavců a koncovek. U těchto fénů máte na výběr až z 6-ti nastavení teplot s výjimečně vysokým tlakem vzduchu. Délka přívodního kabelu bývá dlouhá až 3 metry s otočným kloubem zabraňujíc kroucení. Samozřejmostí u těchto profesionálních fénů bývá Ionizér, který zabraňuje elektrostatické elektřině, a vlasy nepoletují a také například technologie předcházející vyblednutí barvy vlasů. I vy si doma s tímto typem fénu můžete připadat jako profesionál a užívat si krásně vysušených a vytvarovaných vlasů. Další kategorií fénů jsou fény cestovní. V tomto případě je velký zřetel brán na nízkou váhu s možností skladování v zavazadlech. Tudíž jsou cestovní fény vyráběny se sklopným madlem, z lehkých materiálů a možností duálního nastavení napětí. I v tomto případě již dnes najdete více rychlostních stupňů a nastavení teplot, nebo tvarovací nástavce. Nesmíme opomenout i cestovní pouzdro pro lepší uložení do zavazadla. Klasické fény už nejsou, co bývaly. Od těch obyčejných se dvěma stupni rychlosti jde vývoj fénů směrem k profesionalizaci. Ne každá moderní žena má vlasy od Boha, jak se říká, a probudí se jako filmová hvězda, která si jen prsty prohrábne vlasy a může vyrazit do ulic. Mnoho dnešních žen nemá tolik času a peněz aby mohly vysedávat pravidelně u kadeřníka. Proto jsou dnešní fény mixem mezi těmito typy. Pojďme si něco říci o funkcích fénů.

Funkce fénů

Při výběru dbejte na to, abyste si vybrali fén dle svého typu vlasů. Pro jemné vlasy jsou vhodné fény s teplotou do max. 130°C. Více stupňů by vašim vlasům akorát škodilo. Funkce studeného vzduchu je skvělá pro finální dotvarování účesu. Pevné a tužší vlasy snesou vyšší teplotu, a to až do 200°C, ale úplně nejlepší je možnost volit si teplotu dle své potřeby a uvážení. Někdy potřebujete vlasy jen lehce dosušit, ale přijdou situace, kdy je potřeba honem rychle vysušit a jít. Proto je důležité vybrat si fén s nastavením alespoň tří voleb teplot. Tlačítko pro okamžitý studený vzduch, Jet Turbo Boost, a tlačítko pro ionizaci v pohodlném náhmatu, nejlépe co nejblíže k sobě kvůli pohodlné manipulaci. Funkce ionizace je skvělá z důvodu zabránění elektrostatického náboje a tzv. polétávání vlasů. Tato technologie funguje tak, že působením záporných iontů umožňuje, aby se větší kapky vody rozpadaly ve vlhkých vlasech na malé. Tím pádem se doba fénování zkrátí a zabrání se tím elektrostatickému výboji a současně se hydratují vaše vlasové váčky. Iontovou technologii upravené vlasy působí lesklejším a ucelenějším dojmem.Keramický modul – pokud v parametrech fénu najdete tento pojem, znamená to, že keramický modul uvnitř fénu ochrání Vaše vlasy během vysoušení. Teplo rozkládá rovnoměrně v proudu vzduchu, protože každá keramická část distribuuje stejné množství tepla. Výsledkem je ucelený ohřev po celé ploše.

Uvažujeme jako převážná většina populace – praváci. Ale jsou mezi námi i lidé s levým úchopem a mělo by se jim stejně pohodlně jako nám držet fén pohodlně. Tlačítka ovládání teploty a rychlosti by měli být umístěny ve středu a co nejblíže k sobě. Nadstandardním fénem můžeme označit ten, který disponuje patentovaným teplem aktivovaný systém, jenž dokáže proměnit směs olejů a vitamínů v jemnou mlhu a rovnoměrně ji vpravit do vašich vlasů. Velmi důležitá je taky hlučnost fénu. Není nic horšího, když i sousedi ve 12. patře vědí, že si vysoušíte vlasy. Každý fén by měl disponovat tepelnou pojistkou, takže si vlasy můžete fénovat jak dlouho potřebujete, bez hrozby přehřátí či roztavení nějaké součásti.

Vizuální a materiálové provedení

Neméně důležitým faktorem je barevné a tvarové provedení fénu. Barevná škála fénů je doopravdy široká, takže není problém přizpůsobit ho např. designu vaší koupelny. Co je důležitější, je ergonomický tvar. Fén vám musí padnout pohodlně do ruky, mělo by se jím dobře manévrovat při přendávání z jedné ruky do druhé a neměl by z ruky klouzat. To je u mnoha fénů zaručeno díky protiskluzovým plochám z materiálnu připomínajícím plyš nebo lehkým pogumováním. Nemělo by chybět také závěsné očko pro pohodlné zavěšení a také otočný kloub kabelu. Průměrná délka kabelu k fénu je 1,8m. Tato délka by měla být dostatečná pro většinu koupelen, ale je dnes už běžná i 3m délka.

Příslušenství fénu

V minulých dobách fén jen vysoušel a hřebeny jsme se pokoušeli cosi na své hlavě vytvořit. Dnes už máme možnost s koupí fénu získat i bohaté příslušenství. Například difuzér. Tento nástavec vaše vlasy přirozeně a šetrně vytvaruje, zvlní a dodá jim potřebný objem. Je obzvláště vhodný pro jemné vlasy, vlasy bez objemu, ale také pro vlasy dlouhé, které chcete zvlnit. Úzká tryska je určená k přesnému zacílení určité části vysoušených vlasů a dokončení tvaru. Ondulační tryska je tu pro lepší styling účesu a načechrání či zvlnění vlasů. Pro prosušení vlasů můžete využít kartáč pro zvětšení objemu. Ten vytváří větší objem a nadzvedává vlasy od kořínků. Narovnávací kartáč je skvělý pokud potřebujte zkrotit vaše kudrny. Vytvoří přirozeně rovný účes.

Údržba fénu

Údržba vašeho fénu je velmi jednoduchá. Díky ochranné mřížce na druhém konci je zabráněno vniku odletujících vlasů při fénování a případný polétavý prach, který zachytí hned na okraji. Ochrannou mřížku lze snadno sundat a kartáčkem očistit. Případné znečištění vyřeší vlhký hadřík či ubrousek. Není vhodně fén čistit pod tekoucí vodou. Došlo by ke zkratu a znehodnocení přístroje.

Závěr

Nabídka je opravdu široká a nějakou chvíli vám zabere, než si vyberete právě ten pro vás nejlepší fén. Ujasněte si, co od něho očekáváte, jak často ho budete používat a kolik času strávíte stylingem. Pokud ani po nějaké době nebudete plně rozhodnuty, prostě jen zvedněte telefon a zavolejte našim odbornicím. Jejich účesy totiž nemají chybu a asi už ví, který je ten nejlepší.