U výběru mikrovlnné trouby jsou potřeba vzít v úvahu dva důležité faktory. Kam chcete ve Vaší kuchyni mikrovlnnou troubu umístit a co od ní očekáváte. Můžete mikrovlnnou troubu položit na kuchyňskou linku nebo jí umístit jako vestavbu. Vždy je potřeba promyslet, jaký přístup k ní máte a zda máte prostor okolo na případné odložení talíře či zapékací misky a zda se nachází ve vhodné výšce. Můžete její umístění libovolně měnit a díky nádherným designům dozdobit výsledný pohled Vaší kuchyně. Vyrábí se v kombinaci plastu a kovových částí, nebo jen čistě v nerezovém provedení. Záleží doopravdy jen na vašem vkusu a vizi uceleného výsledného vzhledu vaší kuchyně. U vestavné mikrovlnné trouby jde hlavně o to, že přesným umístěním a pevným zabudováním nějakou dobu nemůžete měnit dispozice kuchyně. Dbát se musí na prostor nutný k cirkulaci vzduchu u odvětrávání. Další důležitý bod je co od mikrovlnné trouby očekáváte za funkce. Pokud chcete jen ohřívat polotovary a případně rozmrazovat potraviny, vybírejte z jednoduchých modelů. Ale chcete-li zapékat, grilovat nebo péct horkým vzduchem, sáhněte po multifunkční mikrovlnné troubě.

Typ mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby rozlišujeme na volně stojící mikrovlnné trouby jednoduché, nebo volně stojící multifunkční trouby a vestavné mikrovlnné trouby jednoduché a vestavné multifunkční trouby. Jednoduché mikrovlnné trouby jsou vhodné především na ohřev potravin a rozmrazování. Multifunkční mikrovlnné trouby kromě ohřevu a rozmrazování také pečou, grilují, pečou v páře nebo disponují funkcí Crisp. Funkce Crisp znamená, že je vaše jídlo v jednom procesu upečeno jak z vrchní tak spodní části. Některé typy mikrovlnných trub disponují otočnou grilovací jehlou a tzv. šestým smyslem, kdy snímače vlhkosti a teploty uvnitř reagují na změny a předávají informace do řídící jednotky. Ta ihned upraví průběh a dobu zvoleného programu. Díky těmto funkcím je uzpůsoben prostor v mikrovlnné troubě a také je potřeba pořídit si vhodné nádobí. Vnitřní osvětlení vám umožní sledovat průběh právě probíhajícího programu.

Objem a velikost mikrovlnné trouby

I objem a velikost se odvíjí od typu mikrovlnné trouby. Vyrábí se v různých šířích a objemech. Změřte si průměr vašeho nádobí a zkontrolujte průměr otočného talíře uvnitř mikrovlnné trouby. Nemělo by přesahovat otočný talíř, aby se nebránilo v automatickém otáčení při ohřevu či grilování. Víte, že můžete péct či zapékat v mikrovlnné troubě ve dvou patrech?

Funkce a ovládání mikrovlnné trouby

Chcete si jen ohřívat jídlo nebo vychladlý čaj? Zvolte si jednoduchý typ mikrovlnné trouby s mechanickým ovládáním volby teploty ohřevu nebo malým číselným displejem, který Vám zobrazí čas do konce programu. Pokud chcete mikrovlnnou troubu na ohřev, pečení i grilování, zvolte multifunkční troubu. Získáte skvělého pomocníka s možností připravovat mnoho variací úpravy potravin a s přednastavenými programy bude vaření jedna symfonie. Při výběru mikrovlnné trouby s grilem sledujte výkon. Měl by být minimálně 1000W a více. Pamatujte si, že čím větší je výkon, tím rychleji je pokrm hotový. U multifunkční mikrovlnné trouby jsou již běžně větší displeje. Jsou dostatečně podsvícené a programy se ovládají otočnými knoflíky, tlačítky či čistě jen dotykovým způsobem. Některé typy mikrovlnných trub mají i přednastavené programy a vy jen nastavte váhu na přesnější určení délky pečení či grilování. Díky časovači si můžete odložit program na vhodný čas a po příchodu z práce rovnou zasednout ke stolu. Bezpečnostní pojistka hlídá, aby se mikrovlnná trouba nepřehřála, a při případném problému se automaticky vypne. O konci programu budete informováni akustickým signálem. U některých typů krátkým, u jiných se bude ozývat zvuk, dokud neotevřete dvířka, o která se nikdy nespálíte.

Spotřeba energie

Také u mikrovlnné trouby máme na zadní straně energetický štítek. Výrobci se předhání ve výrobě co nejúspornějších spotřebičů a tak se můžete setkat i s označením A+++. Příkon u spotřebičů jako jsou mikrovlnné trouby, máme již od 800W, ale pamatujme si, že každý program pracuje při jiném příkonu a tím pádem je tu i rozdíl ve spotřebě elektrické energie. U ohřevu budete mít nižší výkon než u programu gril. Pokud máte zájem o multifunkční mikrovlnnou troubu s grilem, je nutné mít na štítku příkon od 1000W výše.

Závěr

Vybírejte si mikrovlnnou troubu, ať už volně stojící nebo vestavnou, jednoduchou či multifunkční podle vašeho vkusu a využití. Vybíráte si jí na určitou dobu, tak přemýšlejte i dopředu na co vše ji budete využívat. Pokud si přece jen nejste jistí a váháte, který typ nebo značka bude pro vás ten nejlepší-není nic jednoduššího než vzít telefon, vytočit číslo našich odborníků a ke spokojenosti dojdeme společnou cestou.