Už Vás nebaví mýt nádobí ručně a neustále se stát u dřezu? Doporučujeme Vám pořídit si myčku nádobí, která ušetří Váš čas, Vaše záda, energii a peníze za vodu. Investovat do myčky nádobí se jistě vyplatí. Rádi Vám poskytneme základní informace ohledně těchto pomocníků. Sdělíme Vám vše, na co byste neměli zapomenout při výběru. Bylo by dobré, položit si několik otázek. Kolika členům domácnosti bude myčka nádobí sloužit, kam budeme chtít myčku nádobí umístit, popř. kolik máme pro spotřebič v domácnosti místa, jaké funkce by měla myčka nádobí mít? Díky tomuto článku se již v široké nabídce myček neztratíte.

Na jakém principu vlastně myčka nádobí pracuje? Myčka vložené ušpiněné nádobí myje, oplachuje a nakonec suší. Nečistota, která je usazena na naskládaném nádobí, je odstraněna tlakem vody stříkajícím z rotujících trysek. Ohřátá voda je hnána čerpadlem, cirkuluje a průběžně se filtruje. Díky mycím přípravkům (prášku nebo tabletám) je zesilován mycí účinek. Následně je nádobí oplachováno čistou vodou. V případě, že se použijete při mytí leštidlo, na nádobí po usušení nezůstanou stopy po kapkách. Sušení probíhá na základě naakumulovaného tepla nebo díky topným tělesům, společně s ventilátorem. Pozor, do myčky nepatří dřevo, hliník broušené a zdobené sklo. Standardně myčky zvládají šest programů: mytí, předmytí, běžný, intenzivní, úsporný, smíšený a rychlý. Tyto programy by měly být dostačující pro Vaší plnou spokojenost. Pokud budete potřebovat myčku s více programy, bude poněkud dražší.

Vhodné umístění

Než si pořídíte do svého bytu myčku nádobí, měli byste nejprve promyslet, zda na ní máte připravené místo, popř. nechat nákup tohoto spotřebiče na později, např. po plánované rekonstrukci kuchyňské linky. Tento přístroj nezabere zrovna málo prostoru. V případě, že je Vaše kuchyně malá, doporučujeme pořídit si myčku vestavnou. Nejlepší umístění myčky je v blízkosti dřezu. Bude pro Vás snazší přesouvání nádobí, napojení na vodu a odpad. Na trhu je nabízeno opět několik variant myček nádobí. Jedná se o vestavné myčky nádobí a volně stojící, které lze využít i jako podstavné. Vestavné myčky nádobí jsou nejrozšířenější, lze je zabudovat do kuchyňské linky a skrýt za dvířka. Je však důležité na ně myslet už při přípravě projektu, aby stála na ideálním místě, nejlépe co nejblíže dřezu, přípojce na vodu a odpad. Z myčky je vidět jen ovládací panel na dvířkách a v případě integrované myčky je i tento panel skryt v hraně dvířek. Vidíme ho, až po jejím otevření. Volně stojící myčky nádobí je možné pořídit do již zařízených kuchyní, kde není prostor pro dodatečné zabudování do kuchyňské linky. Opět je nutné umístit poblíž rozvodu vody. Volně stojící myčky lze využít i jako podstavné. Viditelná je pouze její přední část. Myčka nijak nenaruší pracovní desku. Design myčky nádobí by měl určitě ladit s designem celé Vaší kuchyně. Barevné provedení by mělo ladit s ostatními spotřebiči. Stačí jednoduše sejmout horní kryt a vsunout ji pod desku linky. Dále jsou v nabídce myčky nádobí stolní, které jsou vhodné zejména pro kanceláře.

Velikost myčky nádobí, počet sad nádobí

Myčky nádobí se vyrábějí ve dvou šířkách, 45 a 60 cm. Liší se většinou pouze kapacitou vloženého nádobí, kolik pojmou sad nádobí na jeden mycí cyklus. Jejich výška dosahuje kolem 85 cm a hloubka 60 cm. Velikost myčky a její kapacita podstatně ovlivní Vás výběr. Měli byste si tedy položit otázku, kolik máte špinavého nádobí? Ušpiníte pouze pár hrnečků denně? Nebo často vaříte a ušpiněného nádobí se za den nahromadí více? Menší myčka nádobí o šířce 45 cm je vhodná pro malé domácnosti, pro dvě osoby. Pojme průměrně 8 sad nádobí. Potřebu čtyřčlenné rodiny pokryje myčka s kapacitou 10 až 12 sad nádobí. Než pořídit myčku nádobí s malou kapacitou a zapínat jí 2x denně, je lepší zakoupit myčku větší. Užší myčky pojmou ve většině případů 8 až 9 sad nádobí, klasická myčka o šířce 60 cm umyje za jeden mycí cyklus 12 – 14 sad nádobí. Pod pojmem sada nádobí si můžeme představit hluboký, mělký a dezertní talíř, šálek a podšálek, lžíci, vidličku, nůž a kávovou lžičku. Do sady nádobí nejsou zahrnuty hrnce a jiné nádobí, které zaberou velké množství místa. Nádobí by se v myčce nemělo příliš překrývat. Pozor, 2 hrnce zaberou až polovinu spodního koše myčky. V nabídce myček nádobí můžete nalézt také stolní myčky nádobí, které se často využívají do firemních kuchyněk či kanceláří. Tyto myčky jsou používané pouze sporadicky. Jsou vhodné pro umytí pár hrnečků od kávy a pár talířku od snídaně nebo svačiny.

Pro shrnutí, myčky nádobí lze rozdělit podle velikosti na tři typy:

Š x H x V: 60 x 60 x 85 cm - myčka pojme 12 - 14 sad nádobí

Š x H x V: 45 x 60 x 85 cm - myčka pojme 8 - 9 sad nádobí

Š x H x V: 55 x 45 x 45 cm - stolí myčka, která pojme 4 sady nádobí

Členění vnitřního prostoru

Vnitřní prostor myčky nádobí je obvykle rozdělen na horní a spodní část. Prostor obsahuje koše, každý na specifický druh nádobí, např. na vinné sklenice nebo jiné křehké sklo. Nejlepší variantou jsou koše přestavitelné, i v případě již naskládaného nádobí, které umožní vnitřní prostor myčky variovat podle potřeby uživatele. Členění košů by mělo odpovídat intenzitě vaření. Pokud vaříte často a myjete hlavně hrnce nebo větší nádoby, nemusí mít myčka nádobí příliš různorodé členění. Pokud však myjete hlavně talíře či menší nádobí, je vhodné vybrat si spotřebič s více členěnými koši pro talíře a s dostatečným prostorem pro hrnečky a skleničky. V myčce nádobí by neměl také chybět košík na příbory.

Ve dveřích myčky nádobí se nachází zásobník mycího prostředku, prášku nebo tablet a leštidla. U některých typů myček je dávkování řízeno elektronicky. Dochází tak k doplnění mycího prostředku jen v případě potřeby. Co se týče zásobníku na sůl, tento zásobník je umístěn zpravidla na dně myčky.

Spotřeba energie a vody

Spotřeba je dalším, z velmi důležitých, parametrů, na které bychom měli brát zřetel při výběru myčky nádobí. Zaměřte se na spotřebu energie i vody. Je lepší investovat do myčky s nižší spotřebou. Investice do dražší myčky se Vám brzy vrátí. Energetická třída, která je zobrazena na štítku každé myčky nádobí, napovídá o spotřebě elektrické energie. Označuje se písmeny od A až do G, přičemž se už často setkáváme se spotřebiči mnohem úspornějšími, zařazené v energetické třídě A+, A++, A+++ atd. Stejným žebříčkem se označuje i účinnost mytí a sušení.

Za optimální, co se týče spotřeby energie a vody, považujeme spotřebič, který dosahuje spotřeby od 10 do 13 litrů vody a od 0,8 kWh do 1,2 kWh elektrické energie. Nedoporučujeme pořizovat si myčky nádobí se spotřebou okolo 20 litrů vody nebo 1,6 kWh elektrické energie. Pokud bychom porovnali mytí nádobí ve dřezu, kde může protéct najednou až 40 litrů vody, s mytím nádobí v myčce, myčka umyje ve stejném množství vody až 3x více nádobí. Pokud máme zájem o úsporu nákladů na provoz, je možné myčku nádobí připojit na teplou vodu. Připojení na vodu teplou 60 °C nám přinese úsporu elektřiny 50 % i více. Je ale důležité vzít v úvahu i zdroj teplé vody, aby se provoz spíše neprodražil.

Moderní myčky jsou vybaveny mnoha senzory, které svým inteligentním pozorováním zaručují co nejnižší spotřebu vody, tak energie a dobu mytí. Kvalita výsledku samozřejmě zůstává zachována.

Účinnost mytí – hodnota, která je získána porovnáním umytého nádobí, při úplném obsazení myčky a teplotě mycí vody 60 °C. Účinnost se opět rozděluje do tříd od A (nejlepší) až do G (nejhorší).

Účinnost sušení - hodnota, která je získána porovnáním vysušeného nádobí při úplném obsazení myčky. Podle počtu kapiček zbytkové vody se pak nádobí boduje a na základě výsledků několika měření je stanovena účinnost sušení.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, který není nijak zvlášť důležitý, pokud máte myčku umístěnou v kuchyni oddělné od obývacího pokoje. V případě, že je Vaše kuchyně spojená s obývacím pokojem, na hlučnost myčky se jistě zaměřte. Mohla by Vás rušit při sledování televize či odpoledním odpočinku. Hlučnost myček se běžně v dnešní době pohybuje pod 50 dB. Lepší modely se však mohou dostat až na úroveň 42 dB. V klidném prostředí je to opravdu znatelný rozdíl.

Funkce, programy, teploty

Každá myčka nádobí je vybavena několika základními programy na mytí. Tyto programy jsou rozděleny podle teploty vody a podle zaměření. Mezi základní programy lze zařadit předmytí, mytí, intenzivní program, auto program, smíšený, rychlý program apod. Vyšší modely myček disponují systémy, které Vám ušetří čas a starosti. Jedná se např. o Senzorlogic či Fuzzy kontrol, Fuzzy logic, Šestý smysl, Automatic atd. Funkce Fuzzy logic zajistí, že můžete stisknout pouze tlačítko start a o nic jiného se nemusíte starat. Myčka nádobí pomocí senzorů sama analyzuje, kolik obsahuje nádobí a následně zvolí ideální teplotu a množství vody, kterou je nutné použít pro mytí a oplach. Systémy monitorují celý průběh mytí a optimalizují provoz myčky z hlediska efektivity, úspory času a nákladů. Při rozhodování, jakou myčku pořídit, jaké by měla mít programy, byste měli zohlednit Váš životní styl, zda myjete hlavně skleničky nebo silně zašpiněné hrnce.

Velkou výhodou myček nádobí je dětský zámek (více informací v odstavci Bezpečnost) nebo signalizace konce mytí (zvuková či světelná). Dále může myčka disponovat časovou předvolbou, díky které lze odložit začátek doby mytí, až o 24 hodin. Můžete tak mýt nádobí přes noc a využít levnějších nočních tarifů energie. Další výhodou je funkce Multizone, možnost mytí pouze v jednom koši, poloviční náplň nebo další užitečné funkce (Eko, noční tichý režim, extra rychlé mytí atd.). Mezi praktické funkce můžeme zařadit ukazatele nedostatku soli a leštidla.

Mezi další programy myček nádobí můžeme zahrnout:

Anti-bacteria – funkce garantuje odstranění až 99,9 % bakterií z nádobí.

Fuzzy Logic – systém, který rozpozná množství a míru zašpiněného nádobí, stanoví správnou teplotu, množství vody, čas mytí a oplachů.

Noční program – program vhodný pro noční chod myčky se sníženou hlučností.

Odložený start – funkce umožňující odložené mytí a automatické zapnutí myčky v době, kdy Vám to nejvíce vyhovuje.

Poloviční náplň – program pro mytí malého množství nádobí. Každý z košů můžete naplnit jen z poloviny, nemusíte čekat, než myčka bude zaplněna celá. Úspora vody, času a energie dosahuje přibližně 20 %.

Program intenzivního mytí – vhodná pro umývání silně zašpiněného nádobí.

Šetrné mytí skla – funkce, která zaručí, že se sklo při mytí nerozbije.

Samočištění – funkce, která zajistí čistotu interiéru spotřebiče. Ušetří nejen práci, ale vyhnete se i zápachu, který se může šířit ze špatně udržované myčky.

Regulace délky cyklu – senzory, umístěné v myčce nádobí, zjistí, zda je při mytí voda stále zakalená či již čirá a podle toho proces mytí ukončí nebo pokračuje

Tablet program - program vhodný pro používání tablet 2v1,  3v1, 4v1, 5v1

Multizone – volba vícezónového mytí. Program, který zajistí mytí nádobí pouze v jednom ze dvou košů.

Bezpečnost

Velice důležitou součástí moderních myček nádobí jsou bezpečnostní systémy, které zajišťují vnitřní i vnější ochranu myčky. Jedná se např. o Aqua kontrol, Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd. Tyto systémy pracují na principu zastavení přívodu vody do myčky a případném zadržení vyteklé vody. Funkce zabraňují jakémukoli úniku vody z přívodní hadice. Díky bezpečnostním systémům můžete myčku v klidu spustit, i když nikdo není doma. Případná porucha je oznámena varovným signálem Aqua Control alarm.

Dětská pojistka neboli dětský zámek by měl uchránit myčku nádobí a její proces mytí před přenastavením programu nebo jejím spuštěním. Dětský zámek umožní mechanicky nebo automaticky uzamknout ovládací panel na dvířkách myčky. Výhodou je také možnost uzamknutí samostatných dveří, zamezení přístupu k zásobníku s čisticími prostředky a do nitra myčky, které může být na konci mycího cyklu ještě velmi horké.

Mycí prostředky

Pokud chcete z myčky nádobí vyndávat perfektně umyté nádobí, doporučujeme zamyslet se nad výběrem čisticích prostředků pro mytí nádobí i údržbu spotřebiče. K mytí nádobí můžete využít buď jednotlivé prostředky prášek, leštidlo a sůl, kombinované tablety 2v1, 3v1, 4v1, které navíc obsahují i prostředek na regeneraci skla, nebo gel. Mycí prostředky by měly z nádobí uvolnit veškeré nečistoty. Nabídka mycích prostředků na trhu je v dnešní době velice široká, jistě se vyplatí investovat jak do kvalitních přípravků pro samotné mytí, tak i prostředků určených pro doplňující péči. Pozor, každá myčka není schopná využít a zpracovat všechny druhy tablet, např. 4v1.

Při využití prášku nebo tablet je důležité myčku zásobovat solí a leštidlem. Sůl v myčce pomáhá s obnovou odvápňovače, bez kterého se žádná myčka neobejde. Leštidlo zajistí nejen lesk nádobí, ale i rychlejší stečení vody. Na nádobí tudíž nebudou zůstávat skvrny od jejího zaschnutí. Kontrola soli a leštidla je většinou hlídána signalizační kontrolkou na ovládacím panelu.

Závěr

Před tím, než si pořídíte do své domácnosti myčku nádobí, měli byste se informovat také o dostupnosti autorizovaných servisů. Po uplynutí záruční doby by mohla být tato informace velmi důležitá. Záruční doba na veškeré zakoupené spotřebiče je zákonem stanovena na dva roky. Záruční dobu si lze u některých výrobců za příplatek prodloužit (je poskytována i zdarma). Je na Vás, zda tuto možnost využijete. Důležité je však prostudovat všechny podmínky, které musí spotřebitel splnit.

Doufáme, že Vám náš článek poskytl dostatečné informace, které Vám pomohou při výběru té správné myčky nádobí. V případě, že byste potřebovali poradit či vysvětlit některé údaje, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám k dispozici na telefonních linkách či na e-mailu uvedeném v kontaktech na těchto internetových stránkách.