Vůně Pitralonu nebo Alpy a olepený obličej kousíčkama ubrousku, pod kterými se skvěly větší či menší řezné ranky po holení. To byly výjevy ještě před pár desítkami let. Dnes jdou oči kolem z bohaté nabídky pánských holicích strojků a neznalý pozorovatel se může lehce ztratit. Tak si pojďme zlehka rozšířit obzory ve skupině péče o tělo.

Břitvy a holící hlavy jsou stále ještě doménou vyšších ročníků, ale i tato věková skupina už díky potomkům a vnukům přichází na chuť elektrickým vymoženostem. Jak víme, mechanické holicí strojky s břity se rychle otupí a při nerovnostech na obličeji dojde k pořezání. I když i tuto skupinu výrobci neustále zdokonalují, jsme v moderní době a tak se pro vás nebo vašeho vyvoleného stane pánský holicí strojek přínosným a výhodným partnerem.

Rozhodujete-li se který bude právě ten pravý, řekněte si, jak často budete holicí strojek používat. Pokud je určen jen na občasné holení, např. na chatu nebo na dovolenou, můžete si pořídit holicí strojek bateriový. Stačí si jen dokoupit baterie, nejlépe dobíjecí.

Pakliže spíše nikam necestujete a holíte se jen ve své koupelně, otevírá se vám široká nabídka holicích strojků, které dále dělíme na skupinu planžetových holicích strojků a frézkových holicích strojků. I tyto holicí strojky ještě můžeme rozdělit na typ napájení, a to síťové a akumulátorové.

Typy holicích strojků

Jako první si zmiňme holicí strojek na baterie. Jednoduché modely fungují na tužkové nebo ty menší na mikrotužkové baterie a už se více méně nepoužívají, pro jejich větší nároky na spotřebu baterií. Záleží na četnosti používání. Pokud byste si tento typ strojku pořídili, je vhodný na cesty autem směr dovolená u moře nebo služební cesty. Vhodné by bylo dokoupit si nabíjecí baterie s nabíjecím adaptérem.

Vyšší třída na podobném principu jsou holicí strojky akumulátorové. To je kombinace volnosti pohybu při holení a nutnosti přístupu k zásuvce. U tohoto typu nemusíte kupovat baterie, jsou zde integrované a strojek nabíjíte v nabíjecím modulu. O stavu akumulátoru vás informuje světelná kontrolka – ve většině případů je to červené světlo, které upozorňuje na proces nabíjení a zelené světlo, které je pro vás signálem připravenosti k holení. Doba nabíjení je značka od značky jiná, ale v průměru od 1 do cca 12hodin. Od toho je odvislá i doba holení, která může být od 10 do 60 minut holení. O tom kolik máte ještě času na holení vás u některých typů informují kontrolky v řadě nad sebou.

Posledním typem pánského holicího strojku je strojek síťový. Zde je nutnost přístupu k zásuvce elektrického napětí a při cestování je třeba mít sebou redukci.

U strojků si dále můžeme vybírat v typu holicí hlavy. Ne každý má obličej s rovnými liniemi a proto jsou tu výkyvné nebo 3D hlavy, které kopírují oblé části brady, krku nebo prostor pod nosem.

Pojďme napsat něco více o planžetových holicích strojcích. Planžety svou vrchní částí kryjí vibrační nožíky pod jejich povrchem. Pohyby sem a tam po obličeji dochází k zařezávání vašich vousů. Jsou vhodnější spíše pro holení kratších vousů nebo na doholení kníru či brady.

Frézkové holicí strojky pracují na rotační bázi a tudíž jsou tyto holicí strojky vhodné na delší nebo vlnitější vousy a díky výklopným hlavám se dobře přizpůsobí konturám obličeje. Pokud máte spíše tvrdé vousy, vybírejte holicí strojek s více otáčkami.

Vy kdo máte citlivější pokožku, si můžete pořídit nebo se nechat obdarovat strojkem, který má zabudovaný kontejnerek na gel. Ten si díky tlačítku dávkujete dle potřeby anebo je také na trhu systém s automatickým dávkováním kondicionéru. Tím se dostáváme k další kategorii pánských holicích strojků a tou jsou strojky na mokré holení. Jsou voděodolné a tak při sprchování můžete, zvládnou dvě věci najednou.

Rozdíly

Jestli se orientujete podle rčení, že čím dražší, tím lepší – tak toto pravidlo u spousty kategorií elektrických spotřebičů neplatí. Leckdy levnější varianta přinese více spokojenosti, než drahý luxusně vypadající kousek. U pánských holicích strojků je tomu taky tak. Zamyslete se nad svými zvyklostmi, proberte si vaše pohybové rituály, a zda jsou vaše nároky momentální či chcete do budoucna o mnoho víc. Jakmile si to ujasníte, budete schopni nastavit si parametry vyhledávání toho nejlepšího holicího strojku pro vás. Je důležité sledovat i další faktory a tím je například rychlost nabíjení, kterou oceníte na cestách nebo zda vám pro kontrolu stavu baterie stačí světelná kontrolka či by byl lepší LCD displej. U bateriového nebo akumulátorového strojku je důležitá doba výdrže baterie či akumulátoru. Spočítejte si průměrnou dobu holení - není nic horšího než se doholovat mechanickým strojkem, co elektrický nedotáhl právě, když hodně pospícháte. Dalšími možnostmi u některých typů bývá nastavení intenzity holení také na senzitivní a intenzivní.

U dražších typů holicích strojků již najdete ve výbavě i další nástavec nebo kombinaci nástavců planžetového a frézkového společně se zastřihávačem vousů či vlasů u uší.

Holicí strojky a jejich údržba

Dnes není potřeba rozebírat a vyklepávat hlavy holicího strojku jako tomu bylo dříve a dlouho štětečkem vymetat smítka. Stačí omýt hlavici pod proudem vody a lehce poklepy nechat odkapat a uložit na otevřené místo k vyschnutí. Již ve střední cenové kategorii jsou pánské holicí strojky vybaveny jednotkou Clean and Charge - Vyčisti a Nabij. To znamená, že po ukončení holení zasunete strojek do nástavce a ten se sám postará o vyčištění a vysušení hlavice.

Materiál a tvar holicích strojků

Materiál čepelí je vyroben z různých materiálů jako je titan, keramické ostří a setkáte se i s výrazem nanosilverové sensitivní čepele. Povrchová část je ergonomicky uzpůsobená a je kombinací tvrzeného plastu a kovu. Plastové části jsou různobarevné nebo dodržují styl elegance a jsou jen v kombinaci černá – stříbrná, černá – zlatá a podobně.

Příslušenství holicích strojků

Základní příslušenství se liší značka od značky. Převážně obsahuje štěteček, desinfekční vodičku a nůžky na zastřižení vousů či kotlet. Jak stoupá cena holicího strojku, je i příslušenství bohatší. Setkat se můžete s různými nástavci, čistícími tekutinami anebo desinfekční náhradní náplní do čistící jednotky navíc. Nadstandardně se můžete setkat s pinzetou, hřebínkem nebo nástavcem na vyholování obrazců do holené tváře.

Závěr

Nabídka pánských holicích strojků, ať už planžetových nebo frézkových, je doopravdy bohatá. Ale jako profesionálové se účastníme školicích seminářů a sbíráme zkušenosti z terénu od spotřebitelů. Takže pokud ještě váháte nebo si nejste jistí, jaký strojek bude pro vašeho partnera ten nejlepší, neváhejte a zavolejte nám. Velmi rádi vám s výběrem pomůžeme.