Vybíráte si svou první pračku nebo se Vám ta starší rozbila? Potřebujete pomoci s výběrem? Rádi Vám poskytneme základní informace ohledně těchto pomocníků, které jsou již nedílnou součástí každé domácnosti. Sdělíme Vám vše, na co byste neměli zapomenout jejich při výběru. Nejprve si musíte ale položit otázku, co od tohoto přístroje očekáváte, jaké jsou Vaše požadavky. Na trhu se objevují stále nové a nové pračky, jejichž inteligence a schopnosti se zvyšují. Opravdu není snadné vybrat tu, která by pro Vás byla optimální. Rádi Vám ve výběru pomůžeme, dáme Vám několik tipů, na co se zaměřit.

Měli byste se zaměřit na to, jak velký je Váš byt, kam by bylo vhodné pračku umístit, tudíž vybrat správnou velikost a brát v úvahu, jaké množství prádla budete prát. Dále doporučujeme brát zřetel na to, jakými pračka disponuje spotřebou (vody či energie), otáčkami nebo jaké funkce by měla mít.

Typ pračky

Při výběru pračky bychom se měli zaměřit na prostor, který máme k dispozici. Chcete svou pračku umístit do koupelny, prádelny, kuchyně nebo sklepa? Máte zajištěn přívod vody a elektřiny, odpad? Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, můžete si vybrat pračky volně stojící, větších objemů, předem plněné. Naopak pokud sháníte pračku do bytů menších rozměrů, doporučujeme pračky volně stojící plněné vrchem či pračky vestavné, které lze umístit i do kuchyňské linky. Obvyklé rozměry praček dosahují u předem plněné 60 x 85 x 60 cm (popř. slim pračky s hloubkou okolo 40 cm) a 40 x 85 x 60 cm u vrchem plněné (š x v x h). Není možné říci, že by automatická pračka s předním plněním byla lepší než pračka s plněním horním nebo naopak. Volba závisí pouze na Vás, Vašich zvyklostech a prostoru.

Velkou výhodou praček předem plněných je jejich variabilita. Horní část pračky nám může též posloužit jako odkládací prostor. Díky kulatému skleněnému otvoru pro vkládání prádla, můžeme sledovat průběh pracího procesu. Pozor, přední otvor v menších prostorech může však překážet. Zaměřte se také na stranu otevírání (pravá nebo levá). Obsah pračky s předním plněním je lépe přístupný pro uživatele i v případě poruchy pro servisního technika. V nabídce předem plněných automatických praček máte možnost výběru z větší nabídky produktů.

V případě, že by pro Vás byla vhodnější pračka s horním plněním, berte v úvahu, že je potřeba mít místo pro otevírání víka, přibližně 50 cm, nad pračkou.  Prádlo se vkládá do otvoru bubnu přes vrchní část. Velkou výhodou je, že se nemusíte při plnění a vyprazdňování bubnu ohýbat. Pračky s horním plněním jsou podstatně užší. Jejich šířka dosahuje kolem 40 cm. Odborníci sice nedoporučují přerušení programu praní z důvodu možnosti poškození pračky, ale v případě pračky plněné shora je tato varianta možná. Program praní můžete kdykoliv pozastavit a vložit zapomenuté kousky prádla.

Množství prádla (objem bubnu)

Další důležitou otázkou, kterou bychom si měli při výběru pračky položit, je množství prádla, které potřebujeme prát. Rozsah náplní se pohybuje od 3 do 10 kg (odstupňováno po 0,5 kg) suchého prádla. V domácnostech s menším počtem členů postačí pračka s menším obsahem, velké rodiny si mohou pořídit spotřebič obsahově větší. Některé typy praček mají již množstevní automatiku. Jedná se o chytrý program, kdy pračka rozpozná, zdali je či není buben plný. Do bubnu napustí odpovídající množství vody.

Kombinace pračky se sušičkou

Přemýšlíte, že by bylo dobré si do Vašeho bytu pořídit společně s pračkou i sušičku? Můžete ušetřit místo a pořídit si kombinovanou pračku se sušičkou. Díky sušičce nebudete muset své prádlo již věšet a čekat, než uschne. Proces praní a sušení je tedy velice pohodlný. Rádi bychom Vás ale upozornili na nevýhody, které kombinovaná pračka se sušičkou má. Kombinované pračky se sušičkou spotřebovávají poměrně velké množství energie, není možné usušit plnou dávku vypraného prádla. Pračka Vám usuší pouze polovinu maximálního obsahu pračky. Doporučujeme tedy pořídit si spíše dva přístroje, než jeden kombinovaný.

Spotřeba energie a vody

Spotřeba elektrické energie praček se jako u jiných spotřebičů označuje písmeny A až G, přičemž se můžeme setkat s označením A+ nebo např. A-10%. Tento údaj je uveden přímo na spotřebiči. Spotřeba elektrické energie se také liší v závislosti na objemu vloženého prádla. Doporučujeme dát přednost úspornému spotřebiči v energetické třídě A a vyšší. Spotřeba vody bývá u různých praček rozdílná. Platí ale stejně, že čím úspornější pračka, tím dražší. Pro praní by mělo spotřebiči stačit 40 litrů vody. Spotřeba vody se pohybuje tedy od 40 až po 100 litrů na jedno praní. Pračky inteligentní samy vyhodnotí potřebu vody a může šetřit při neúplném využití bubnu.

Otáčky, odstřeďování

Otáčky či odstřeďování pračky značí počet otáček za minutu, kterých pračka dosahuje. Pračka by měla optimálně dosahovat 1000 otáček. Čím více otáček, tím sušší prádlo z pračky vyndáváme, následně kratší dobu sušíme, ale pracněji žehlíme. Pozor však na poškození prádla. Spotřebiče nabízené na trhu mohou dosahovat od 800 až do 1800 otáček.

Funkce, ovládání

Pračky, které jsou nabízené na trhu, už umí více, než jen prát. Jsou velice inteligentní a disponují nejrůznějšími programy. Vy se však musíte sami zamyslet nad otázkou, zda potřebujete pračku s mnoha programy, nebo Vám stačí spotřebič se základními funkcemi. Nová pračka může být vybavena programy pro praní dětského prádla, praní prádla pro alergiky nebo programy, které odstraní skvrny bez přidání speciálních pracích prostředků.

Modely praček jsou v dnešní době vybaveny již LED kontrolkami či svítícími symboly programů. Lepší modely ale disponují displeji, pomocí kterých pohodlně vyberete prací program, ale budou Vás i informovat o době zbývající k dokončení procesu, popř. sdělí závadu či poruchu. Displej slouží pro lepší orientaci a zobrazení aktuálních informací.

Množstevní automatika – pomocí citlivých senzorů a nasákavosti prádla, určí pračka množství a typ, zvolí potřebné množství vody, teplotu vody, otáčky, délku praní a odstřeďování.

Sprchování prádla – proces založen na cirkulaci vody mezi vanou a tryskou umístěnou nad prádlem. Díky oběhovému čerpadlu je zajištěn koloběh vody a prádlo je během praní sprchováno.

Automatická kontrola nevyváženosti prádla – zabrání nadměrným otřesům při odstřeďování a šetří tlumiče pračky.

Odložený start - odložení začátku praní o nastavenou dobu. Nastavíte program, vložíte prádlo, prášek na praní a zadáte čas, kdy chcete, aby pračka začala fungovat. Můžete si pračku nastavit, aby doprala těsně před Vaším příchodem z práce či na noční režim, kdy je odběr elektřiny levnější.

Program na skvrny – intenzivní program na důkladnější odstranění skvrn na prádle.

Dětská pojistka – dvířka pračky není možné otevřít v průběhu pracího cyklu

Závěr

Před tím, než si pořídíte do své domácnosti pračku, byste se měli informovat také o dostupnosti autorizovaných servisů. Po uplynutí záruční doby by mohla být tato informace velmi důležitá. Záruční doba na veškeré zakoupené spotřebiče je zákonem stanovena na dva roky. Záruční dobu si lze u některých výrobců za příplatek prodloužit (je poskytována i zdarma). Je na Vás, zda tuto možnost využijete. Důležité je však prostudovat všechny podmínky, které musí spotřebitel splnit.

Doufáme, že Vám náš článek poskytl dostatečné informace, které Vám pomohou při výběru té správné pračky. V případě, že byste potřebovali poradit či vysvětlit některé údaje, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám k dispozici na telefonních linkách či na e-mailu uvedeném v kontaktech na těchto internetových stránkách.