Nejste si jistí s výběrem sušičky prádla? Rádi Vám poradíme. Zaměříme se na obecné informace o sušičkách prádla, popíšeme typy jednotlivých sušiček prádla, budeme se zabývat jejich spotřebou energie a náklady a zmíníme funkce, kterými sušičky disponují.

Sušička jistě není běžným spotřebičem každé domácnosti. Nicméně míra její oblíbenosti se rozhodně zvyšuje. Sušička prádla Vám totiž ušetří čas a námahu. Již nemusíte prádlo věšet a čekat, až se usuší. V případě malých bytů, se již nebudete muset v obývacím pokoji vyhýbat věšáku na prádlo. Váš byt bude estetický.  Vyprané prádlo pouze vložíte do sušičky, zvolíte příslušný program a následně po procesu sušení vyndáváte suché, změkčené a téměř vyžehlené prádlo, které složíte rovnou do skříně.

Stejně jako při výběru pračky byste si měli dobře rozmyslet, kolik chcete do sušičky prádla investovat a jaké programy by měla mít. Pokud se rozhodnete pořídit si sušičku prádla, máte na výběr mezi dvěma technologiemi. První, u nás méně obvyklou technologií jsou sušičky prádla ventilační, druhou jsou více prodávané sušičky prádla kondenzační. Ohřátý vzduch je vháněn ventilátorem do bubnu sušičky, který pomalu rotuje. Následně je vlhký vzduch odváděn pryč z prostoru bubnu. Právě podle tohoto způsobu odvádění vlhkosti sou sušičky pojmenovány. Máte možnost si také pořídit kombinovanou sušičku s pračkou, která ušetří místo dvou spotřebičů. O jednotlivých typech sušiček si můžete přečíst níže.

Sušičky prádla mají samozřejmě také své nevýhody. Spotřeba elektrické energie je u tohoto spotřebiče vyšší, záleží však na značce, typu, četnosti používání a množství prádla, které se chystáte usušit. V případě, že se nechystáte pořídit si kombinovanou sušičku s pračkou, zaberou Vám místo v koupelně, prádelně, kuchyni nebo ve sklepě dva spotřebiče. Díky muzikusu můžete pračku a sušičku umístit nad sebe. Jako každý spotřebič, sušička prádla vydává teplo. I přes všechna těsnění se dostane ven i trocha vlhkosti, tudíž se Vám v místnosti zvýší teplota a vlhkost. Velmi důležitá je pravidelná údržba sušičky, především čištění filtrů.

Co se týče rozměrů, při výběru sušičky se můžete rozhodnout, zdali dáte přednost volně stojící sušičce prádla klasických rozměrů se šířkou 60 cm a předním plněním, nebo upřednostníte sušičku vestavnou. Běžné sušičky dosahují rozměrů 60 x 80 x 60 cm (š x v x h).

Typy sušiček

Sušičky prádla se dělí na dva základní typy. Jedná se o sušičky ventilační neboli odvětrávací a sušičky kondenzační. Co se týče parametrů, funkcí a výkonu, jsou oba typy sušiček totožné. Rozdíl je ve způsobu odvádění horkého vzduchu. Sušička může vzduch kondenzovat přímo v sušičce nebo ho odvádět do prostoru. Pokud žijete v rodinném domě s prádelnou a můžete zajistit odvětrávání, doporučujeme pořídit si sušičku odvětrávací. Máte-li koupelnu bez okna, bude pro Vás nejvhodnější sušička kondenzační. V případě, že plánujete sušit prádlo často, doporučujeme zakoupit sušičku s tepelným čerpadlem. Naopak pokud Váš byt disponuje velmi omezeným prostorem a sušení prádla

Kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky jsou založeny na principu kondenzace páry na vodu, která se ukládá do zásobníku. Nemusíte tedy řešit odvod vodních par, ale po každém použití je důležité nádrž s kondenzovanou vodou vyprázdnit. Sušičku můžete umístit kamkoliv, bez nutnosti stavebního zásahu. Tyto sušičky bývají dražší. Kondenzace nebývá 100% účinná, což může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde se přístroj nachází. Některé modely sušiček lze přímo napojit na odpad, v tomto případě není nutná manipulace se zásobníkem na zachycenou vodu. Tento typ sušiček je poněkud dražší.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou nejmodernějším typem, jsou založeny na principu obrácené chladničky. Teplo se vrací zpět do okruhu a je dále využíváno pro sušení. Ohřátý vzduch zchladí, čímž je odstraněna vlhkost. Vzniká tak v sušičce uzavřený obvod, v němž se teplo neztrácí. Spotřeba tak může dosahovat až o 50 % nižších hodnost na rozdíl od běžných kondenzačních sušiček. Sušení je energeticky úsporné, velice jemné, vhodné pro sušení citlivých textilií. Teplota a zbytková vlhkost v sušičce je kontrolována, následně se prádlo postupně ochlazuje a díky speciální fázi a oboustranném chodu bubnu není pomačkáno. Sušičky tohoto typu se vyplatí tam, kde jsou používány častěji. Jsou energeticky úsporné, ale disponují vyššími pořizovacími náklady.

Kondenzační sušičky s parní funkcí zajistí, že z prádla jsou pomocí páry odstraněny záhyby a prádlo je i téměř vyžehleno. V případě, že se rozhodnete pro sušičku s parní funkcí, je nutné prádlo do bubnu sušičky speciálně rozložit a navolit odpovídající program. Buben sušičky se neotáčí, prádlo je sušeno horkým vzduchem. Ze sušičky pak vyndáte prádlo nadýchané, voňavé a hebké. Velkou výhodou je možnost vložení suchého prádla, pokud se chceme zbavit např. cigaretového kouře.

Odvětrávací (odtahové, ventilační) sušičky

Odvětrávací sušičky pracují na principu odvodu par ventilační trubkou do venkovního prostoru. Sušička prádla nabírá vzduch z místností, který ohřívá a žene do bubnu s prádlem. Jedná se o nejjednodušší princip sušení. Pro tento typ sušiček je vhodné instalovat do místností, kde je možný stavební zásah. Je důležité instalovat ventilační trubku. Popřípadě můžete instalovat sušičku např. do prádelny, kde vzduch může proudit přímo do místnosti a nezpůsobí žádné komplikace. Velkou výhodou je nižší pořizovací cena a nízké náklady.

Kombinace pračky se sušičkou

Přemýšlíte, že by bylo dobré si do Vašeho bytu pořídit společně s pračkou i sušičku? Můžete ušetřit místo a pořídit si kombinovanou pračku se sušičkou. Rádi bychom Vás ale upozornili na nevýhody, které kombinovaná pračka se sušičkou má. Kombinované pračky se sušičkou spotřebovávají poměrně velké množství energie, není možné usušit plnou dávku vypraného prádla. Pračka Vám usuší pouze polovinu maximálního obsahu pračky. Musíte tedy z pračky část prádla vyprat a pokračovat v sušení.

Objem bubnu sušičky

Sušičky prádla vysuší až 8 kg prádla v jedné dávce. Je důležité vědět, že vždy je možné nechat usušit přibližně polovinu prádla, které je vypráno. Prádlo by mělo mít při sušení dostatek prostoru, proto by se neměl buben naplňovat úplně. Standardem je v dnešní době sušička s náplní 7 kg a více. Pro šetrnější usušení však můžeme zvolit program na 1 kg. Množstvím prádla je zásadně ovlivněna spotřeba energie a hlavně délka sušení.

Spotřeba energie

Spotřeba elektrické energie sušiček prádla je označována do skupin podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Jedná se, pro mnohé, o nejdůležitější parametr. Jako u jiných spotřebičů se označuje písmeny A až D, přičemž se již běžně setkáváme s ještě lepším označením A+, A++, A+++ atd. nebo např. A-10%, A-20%, A-30% atd. Tento údaj je uveden přímo na spotřebiči. Spotřeba elektrické energie se také liší v závislosti na objemu vloženého prádla. Doporučujeme dát přednost úspornému spotřebiči v energetické třídě A a vyšší. Stejně jako u praček platí, že čím úspornější sušička prádla, tím dražší. Do nedávné doby byly sušičky na prádlo považovány za jedny z nejméně úsporných spotřebičů. Dnes již není žádný problém pořídit si sušičku prádla v energetické třídě A, dokonce vyšší (s procentní úsporou). Pozor ale, pokud máte doma starší automatickou pračku, která prádlo dokonale nevyždímá, pak je provoz sušičky prádla velmi neekonomický a spotřeba energie se zvyšuje.

Funkce, ovládání

Už jste přemýšleli, jaké funkce by měla mít Vaše budoucí sušička? Co, požadujete kromě důkladného usušení prádla? Můžeme Vám dát pár typů, na které funkce se zaměřit, které by Vám usnadnili práci. Jak často budete sušičku prádla využívat? Bude její provoz celoroční nebo prádlo budete sušit pouze ve vlhkém počasí a v zimě? Pokud zvolíte druhou variantu, nároky na funkce nemusí být zase tak veliké a náklady na pořízení nebudou příliš vysoké. V každém případě by Vám měla sušička prádla nabídnout možnost usušení prádla, které rovnou přesunete do skříně nebo program pro snadné žehlení. Sušičky prádla nám mohou nabídnout funkce, jako je např. dětská pojistka, množstevní automatika, vnitřní osvětlení bubnu, zvukový signál konce programu, indikace zbývajícího času sušení nebo číslo teploty. Dále si můžete pořídit sušičku prádla s manuálním ovládáním či ovládáním prostřednictvím displeje. I když jsou sušičky s manuálním ovládáním levnější, nastavení odpovídající teploty a přibližné doby sušení je poměrně náročné. Poslední modely sušiček prádla již využívají inteligentní elektroniku, která řídí veškeré pracovní procesy. Díky ní bude spotřebovaná energie nižší a prádlo nebude např. nadměrně vysušené.

Množstevní automatika – označuje se také jako fuzzy logic nebo 6. Smysl. Jedná se o funkci, díky které je prádlo vložené do bubnu vysušeno do požadované míry. Elektronika sušičky stále monitoruje hladinu vlhkosti. Pokud je prádlo dostatečně vysušeno, cyklus sušení se zastaví. Velkou výhodou jsou nízké energetické náklady a tichý provoz.

Snadné žehlení – tato funkce chrání prádlo před zmačkáním. Prádlo je krátce před dosušením ochlazeno a načechráno, tím se minimalizuje jeho zmačkání.

Žehlicí funkcesušička prádla vhání do bubnu vodní páru, tím jsou záhyby na prádle narovnávány. Funkci můžete také využít pro prádlo, které bylo usušeno mimo sušičku.

Odložený start – odložení začátku sušení o nastavenou dobu. Prádlo by se po procesu sušení mělo ze sušičky ihned vyjmout a složit. Dorovnají se tak případné záhyby a prádlo nemusíte již žehlit. Bohužel Vám ale denní plány někdy nedovolí odchytit konec cyklu sušení. Doporučujeme tedy využít odloženého startu a nastavit sušičku tak, aby byl proces ukončen, např. těsně, po příchodu domů.

Dětská pojistka – díky stisknutí tlačítka nebo kombinace tlačítek dvířka sušičky není možné otevřít v průběhu pracího cyklu, není možné ani změnit nastavení předvoleného procesu.

Závěr

Před tím, než si pořídíte do své domácnosti sušičku na prádlo, byste se měli informovat také o dostupnosti autorizovaných servisů. Po uplynutí záruční doby by mohla být tato informace velmi důležitá. Záruční doba na veškeré zakoupené spotřebiče je zákonem stanovena na dva roky. Záruční dobu si lze u některých výrobců za příplatek prodloužit (je poskytována i zdarma). Je na Vás, zda tuto možnost využijete. Důležité je však prostudovat všechny podmínky, které musí spotřebitel splnit.

Doufáme, že Vám náš článek poskytl dostatečné informace, které Vám pomohou při výběru té správné sušičky prádla. V případě, že byste potřebovali poradit či vysvětlit některé údaje, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám k dispozici na telefonních linkách či na e-mailu uvedeném v kontaktech na těchto internetových stránkách.