Plazmová televize, nebo LCD televize? Víte, jaké jsou rozdíly mezi LCD a LED podsvícením? Rozhodujete se, jestli koupit 3D televizi?      

V současné době už nekoupíte jiné, než ploché televize. Byť vypadají všechny na první pohled více méně stejně, je mezi nimi mnoho rozdílů. Nové televize často nabízí celou řadu doplňkových funkcí jako připojení k internetu, přehrávání videa či hudby z počítače nebo prohlížení fotografií. K dalším, čím dál častějším možnostem patří záznam vysílání na externí zařízení přes USB nebo sledování filmů ve 3D.

Na co se při výběru televize zaměřit?

Před nákupem televize se zamyslete, jaká velikost úhlopříčky je pro vás ideální. Podle výsledků studie odpovídá optimální vzdálenost šestinásobku výšky obrazovky – tedy zhruba necelému trojnásobku úhlopříčky. Obraz ve vysokém rozlišení lze sledovat vždy o něco kratší vzdálenosti než běžný signál.               

U LCD televize se zaměřte na pozorovací úhly, tedy pod jakým úhlem šikmého pozorování bude obraz stále stejný a nebude vykazovat změny jasu, kontrastu a barevné reprodukce.  Dále na způsob podsvícení. LCD televize s LED podsvícením se od klasických LCD modelů liší tím, že místo několika zářivých trubic používají k podsvícení stovek světélkujících diod.       

LED televize (televize s LED podsvícením) jsou energeticky úspornější a ekologičtější, neobsahují totiž rtuť jako klasické LCD televize.    

Některé televize jsou vybaveny funkcí pro zlepšení plynulosti obrazu. Tato funkce bývá označována jako 100 Hz, 200 Hz, atd. Tru Motion, Motion Flow, Motion Plus a podobně. Funkce pro zlepšení plynulosti obvykle skutečně vede k dojmu plynulejšího pohybu, zejména při rychlejších scénách. Tím se dostáváme k další důležité věci, a to je konektivita. Čím víc vstupů a výstupů televize má, tím lépe.

Základem všech HD televizí je sdružený audio/video konektor HDMI, jímž televize propojíte s přehrávači HD obsahu, ať už je to blu-ray, herní konzole nebo počítač. Zpravidla na televizích najdete i konektor USB či čtečku karet.        

Pokud je televize vybavena síťovým rozhraním (ethernet, wi-fi), lze přehrávat hudbu, filmy a fotografie sdílené v domácí počítačové síti.                

"Hitem" poslední doby je také 3D televize. Televizí schopných zprostředkovat 3D obraz přibývá a stávají se cenově dostupnějšími.               

Na trhu jsou v současné době 3D televize využívající dvě různé technologie. Tzv. aktivní 3D technologie funguje tak, že na obrazovce se v rychlém sledu střídají snímky pro levé a pravé oko. Divák má nasazeny brýle, které jsou bezdrátově synchronizované s televizorem a v odpovídající frekvenci střídavě zatemňují jedno či druhé sklíčko. Divák tedy vidí v každém okamžiku jen jedním okem, ale díky rychlosti, se kterou se obraz přepíná, si to neuvědomí.

Tzv. pasivní 3D systémy místo aktivních brýlí používají brýle polarizační, s nimiž se můžete setkat při trojrozměrných projekcích v kinech. Na obrazovkách těchto televizí se obraz pro každé oko nezobrazuje střídavě, ale najednou. Liché řádky obrazu jsou určeny jednomu oku a sudé druhému; polarizační filtry brýlí řádky rozdělují, takže pravé oko vidí například jen liché a levé oko jen sudé řádky. Vertikální rozlišení je u pasivní technologie dvakrát nižší, neboť každé oko vidí jen polovinu řádků.             

3D televizi si před nákupem nechte předvést. Existuje mnoho lidí, kteří díky očním vadám nemusí být schopni 3D efekt vnímat. Podle odhadů se jedná až o třetinu populace.               

Dalším médiem, které do televizí vstupuje ve velkém, je internet. V mnoha televizích můžete navíc opravdu volně brouzdat po internetu, stejně jako na počítači.