Pořídili jste si, nebo budete pořizovat novou kuchyň a potřebovali by jste poradit s výběrem varné desky? Připravili jsme pro Vás pár rad, jak správně vybrat varnou desku.

Při výběru varné desky je dobré si uvědomit, na jaké místo budeme chtít varnou desku umístit, a také je dobré zjistit, jaký rozměr varné desky bude pro Vás vhodný. Pro rodinu s dětmi je určitě vhodná minimálně čtyřplotýnková varná deska. Pro jednotlivce – např. do garsonky může postačit dvouplotýnková varná deska. Výběr správného rozměru varné desky tedy závisí především na prostoru, do kterého budete chtít varnou desku umístit. Základní rozměr varné desky bývá 60cm. Dále se varné desky vyrábí v rozměrech od 60cm až do 90cm. Malé (dvouplotýnkové varné desky) mají šířku přibližně 30cm.

Typy a rozdělení varných desek:

Plynové varné desky

Vaření na plynové varné desce je rychlejší, než na běžné sklokeramické desce. Mezi její největší výhody patří určitě finančně méně náročný provoz. Plynové varné desky bývají vybavovány elektrickým, popřípadě automatickým zapalováním a pojistkou proti zhasnutí plamene.

Elektrické varné desky

Elektrické varné desky se dělí na sklokeramické varné desky, nebo varné desky s litinovými plotýnkami. Varné desky s litinovými plotýnkami jsou cenově nejdostupnější, ovšem rychlost ohřevu není nijak velká. Sklokeramické varné desky bývají o něco dražší, ale pro běžnou domácnost jsou oproti litinovým plotýnkám určitě praktičtější z pohledu rychlosti vaření i čištění. Z bezpečnostního hlediska jsou sklokeramické varné desky vybaveny bezpečnostním blokováním, tudíž se nemusíte bát např. zapnutí varné desky při čištění.

Indukční varné desky

Indukční varné desky se postupem času stávají nejoblíbenějšími varnými deskami. Jejich velkou výhodou je velmi nízká spotřeba elektrické energie a rychlost ohřevu. Ze všech druhů varných desek je vaření na indukci rozhodně nejrychlejší. Indukční varná deska ale funguje jen s použitím speciálního nádobí určené na indukční ohřev. Indukční varná deska totiž funguje tak, že netopí pod hrncem, ale indukovaná elektrická energie vaří přímo v hrnci a ten se rozehřívá díky důmyslné spirále, jež indikuje teplo ve dnu nádoby a okolí varné plochy zůstává chladné. Zhruba 90% elektrické energie je tedy přeměněno na teplo přímo ve dnu hrnce. Vaření probíhá rychleji při podstatně menší spotřebě elektrické energie.  Indukční varná deska vychladne po odstavení hrnce do několika málo sekund, což je výhodou i pro bezpečnost malých dětí.