Když si chceme pochutnat na kvalitním vínku, nemusíme jezdit daleko - i Česká republika má své vinařské oblasti, kde se pěstují a vyrábí skvělá vína, která získávají světová ocenění. Tyto oblasti se dělí na česká a moravská vinařství.

Jistě pamatujete doby, kdy jsme jezdívali do vinných sklípků abychom si víno vychutnali a příjemně se při tom pobavili. Mnoho takových výjezdů končilo plnými taškami lahví, které jsme vezli domů, abychom si i v běžném životě zarelaxovali se sklenkou v ruce a navodili si příjemné chvíle vzpomínek nebo se u sklenky pobavili s přáteli. A určitě si taky vybavíme povídání pana sklepmistra o vhodném uchovávání vín. Je běžnou praxí, že láhev vína strčíme do lednice nebo postavíme do stojánku či skříňky. Kvalitní vína ale potřebují péči, aby vám po otevření předala to nejlepší ze sebe a to bychom jim měli zajistit. Láhve se musí skladovat v poloze v leže, protože víno by mělo být ve stálém kontaktu s korkovým uzávěrem, aby nevysychal a nevpouštěl dovnitř vzduch. Lednice ani stojánek toto nezajistí a tak přichází na řadu chytrá skříňka „vinotéka“.

Vinotéka je vyráběna právě pro tuto funkci a v dnešní nabídce si určitě vyberete tu pravou pro vás. Když se rozhlédnete u sebe doma-kam by se hodila umístit ? Máme možnost jí nechat volně stojící v prostoru nebo jí vestavíme do kuchyňské či obývací stěny ? Aha, pomyslíte si, nemáme tu vhodné místo – ale vyvedeme vás z omylu – i na vás výrobci myslí a vyrábí vinotéky závěsné. Je nutné se zamyslet jaká je spotřeba vína ve vaší domácnosti, jak často rádi hostíte přátele a to v zimním i letním období. Pak přijde na řadu další otázka: „Jak velkou vinotéku“ ? Tak si pojďme něco málo napsat abychom vám usnadnili rozhodování.

Druhy vinoték a způsob chlazení

Klimatizovaná vinotéka – odborněji - dozrávací vinotéka slouží k dlouhodobému uskladnění a dozrávání vína. Vzduch uvnitř by měl cirkulovat při správně nastavené teplotě přes filtr s aktivním uhlím. Tyto vinotéky jsou převážně určeny pro jeden druh vína a nastavení jedné vhodné teploty. Pak jsou tu klasické vinotéky, které disponují více zónami. V každé této zóně si nastavíte jinou teplotu a uchovávají se v nich vína dozrálá, určená k okamžitému otevření. Rozdělují se na jednozónové a dvouzónové. Tím pádem lze v jedné části uchovávat vína bílá a v té spodní vína červená. Níže najdete základní údaje s rozsahem teplot vhodné pro různé typy vín či sektů.

Teplota vín

  • červené víno 15 – 18°C

  • růžové, bílé víno 7 – 12°C

  • perlivé víno 8 – 10°C

  • likérové víno 6 - 8°C

  • šumivé vinné 5 – 7°C

Co se týče typu chlazení, i zde je na výběr. Termoelektrické chlazení je výhodné z toho důvodu, že nefunguje na bázi chladící kapaliny, má tichý chod a nulové vibrace. Je o něco dražší na spotřebu než kompresorové chlazení, kde je chladicí látka odpařována ve výparníku a při tom pohlcuje teplo ze systému, který má být chlazen. Záleží čistě na vaší úvaze, který typ chlazení zvolíte. Dražší modely bývají vybavené nádržkou na vodu, aby byla co nejvěrněji napodobena vlhkost, jaká bývá ve vinném sklípku. Je potřeba sledovat další faktory a to ty, které škodí vínu. Můžeme zmínit UV záření. Je vhodné vybírat vinotéku s tmavým sklem či sklem upraveným tak, že jím nepronikají sluneční paprsky, které vínu škodí. A posuneme se k dalšímu bodu a tím je, jaký tvar a rozměr zvolit.

Design a rozměry

Co se týče designu, tak to je kombinace vašeho vkusu a interiéru kam bude vinotéka umístěna. Pokud si chcete pořídit vinotéku vestavnou, je důležitá čelní část. Nabízí se se skleněnými dvířky s úchytem či s nerezových rámem v provedení stříbrná, černá nebo kombinace. Vaše návštěva ani nepozná, že se jedná o vinotéku, protože přední část je podobná typově vestavné troubě či myčce ve vaší kuchyňské lince. U volně stojící vinotéky je většinou na výběr nerezové provedení, celočerné provedení anebo v kombinaci rám a sklo. Ale protože co člověk, to jiný vkus, výrobci přicházejí i s jinými barevnými variacemi jako jsou hnědá, červená nebo zlatá. Nastavení teplot pro jednotlivé zóny může být mechanické uvnitř vinotéky nebo elektronické s LED displejem na čelní straně či horní liště. Šířka vinoték je od 15 cm výše. Takže jestli jste nabyli dojmu, že by se k vám žádná nevešla-omyl. Vyrábějí se nízké, které zasunete kamkoliv a úzké od šířky na jednu láhev. Vybrat si můžete i vinotéku jedno dveřovou, anebo dvoudveřovou s průhledným nebo tmavým sklem. Samozřejmostí je možnost záměny strany otevírání dveří a akustický signál při ponechání otevřených dveří.

Kapacita vinotéky

Běžně se objem chladících spotřebičů uvádí v litrech, ale o kapacitě vinotéky vás výrobci informují počtem lahví, pro které je určena. Výrobci nabízejí obsah od 4 lahví po 200 lahví. Tyto obří vinotéky jsou určeny pro hotely a podobná zařízení. Proto stačí zeptat se sami sebe, zda pijete jen jeden typ vína nebo chcete větší, abyste mohli skladovat jiné typy pro návštěvy nebo své blízké. A od toho se odvíjí kapacita. Otevřete si láhev kvalitního vína opravdu jen při speciálních příležitostech ? Pak by vám měla stačit vinotéka do 8 lahví. Ale pokud rádi hostíte přátele, pořádáte zahradní posezení nebo si víno vychutnáváte častěji, uvažujte o kapacitě jednou tak velké a dvouzónové .

Vnitřní vybavení, doplňky

Uvnitř každé vestavné i volně stojící vinotéky je vnitřní část vybavená policemi s výkroji pro bezpečné uložení lahví. Police jsou kovové anebo dřevěné. Dřevěné obvykle bývají vyrobené z dubu, buku, třešně nebo teaku. Dřevo totiž na rozdíl od drátěných polic lépe napomáhá udržovat vnitřní klima a vlhkost. Ale nemusíte se tím obtěžovat, protože i když nejste profesionální vinař a pořídíte si kvalitní vinotéku s policemi kovovými-bude vaše víno udržované ve stejné kvalitě. Pokud si na stůl víno dáváte přelité do karafy, poohlédněte se po vinotéce s možností odejmutí police a nebo prostorem pro džbánky a karafy. Prostor vinotéky vám osvětlí integrovaná LED světla i bez nutnosti otevření dvířek, jak tomu bývá u klasické chladničky. Chcete mít víno uschované před nenechavými prsty vašich pubertálních ratolestí nebo máte sbírku velmi kvalitních archivních vín ? Není problém zajistit vaši vinotéku zámkem dveří.

Pro fajnšmekry jsou v nabídce vinotéky s prostorem na uložení doutníků. I u těchto zásuvek se udržuje vhodná vlhkost.

Závěr

Objevujte chuť kvalitního vína. Hýčkejte svou oblíbenou značku vína vhodnou vinotékou a nenechte se nikdy překvapit neohlášenou návštěvou. Pokud jste si již vybrali, ale stále máte drobné pochyby, zavolejte nám. Naši odborníci jsou pravidelně školeni a přijímají informace od zákazníků, kteří již vinotéku doma mají a mohou vám tudíž fundovaně pomoci ke konečnému verdiktu.