Na trhu je nabízeno velké množství vysavačů různých druhů, je jen na Vás, pro jaký se rozhodnete. Díky tomuto článku by měl být výběr toho správného pomocníka jednodušší. Zaměříme se na dostupné druhy vysavačů, jejich výkon, hlučnost, filtraci, objem prachového sáčku nebo nádoby a příslušenství.

Druhy vysavačů

Před výběrem toho správného vysavače doporučujeme položit si otázku, zda potřebujete vysavač pro suché nebo mokré vysávání, sáčkový či bezsáčkový, podlahový, tyčový (ruční) nebo robotický. Každý má své výhody.

V případě klasického suchého vysávání se můžete rozhodnout, zda si pořídit vysavač podlahový nebo tyčový, popř. menší ruční. Výhodou tyčových vysavačů je jejich skladnost a snadná manipulace. Nemusíte skládat a roztahovat neforemné hadice, ale pozor, všude se s ním nedostanete. Prach pod postelí vysajete pouze se speciálním nástavcem. Malý ruční vysavač oceníte při vysávání malých ploch nebo jako pomocníka při úklidu auta. Tyto vysavače obsahují malý akumulátor, bohužel s nízkým sacím výkonem. Zmíněné typy vysavačů vysátý prach sbírají do sáčků či nádoby (sáčkové nebo bezsáčkové). Na rozdíl od klasického suchého vysávání, mokré vysávání nabízí možnost vyprání koberců či vytření znečištěné podlahy. Dáte přednost osvědčené klasiky a zůstanete u klasických vysavačů se suchým způsobem vysávání, nebo si pořídíte vysavač s funkcí mokrého sání? Vodní vysavače obsahují vodní nádrž, přes kterou vzduch prochází vzduch z hubice. Jde o nejefektivnější způsob filtrace, kdy se ve vodě zachytí roztoči, plísně a bakterie. Robotické vysavače jsou napájeny z akumulátorových základen, ze kterých vyjíždí a následně do nich zajíždí. Vysávání je praktické, jednoduché, není namáhavé, ale klasický podlahový vysavač určitě nenahradí. Nevýhodou je malý objem prachové nádobky, u většiny modelů nízký výkon. Praktický je časovač, díky kterému můžete nastavit svého pomocníka, aby uklidil byt, než se vrátíte např. z práce domů.

Sáčkové X Bezsáčkové vysavače

Sáčkové vysavače stále patří mezi nejoblíbenější. Vysátý prach a nečistoty jsou ukládány do vyjímatelných sáčků o objemu nejčastěji 3,5 litru. Po jeho naplnění sáček pouze vyjmeme z vysavače a vyhodíme. Pokud používáme ve vysavači sáčky z netkané textilie o více vrstvách, jsou mnohem účinnější než ty jednorázové z papíru. Musejí se však vysypávat a mýt. Tuto variantu nedoporučujeme. Manipulace je nehygienická. Bezsáčkové vysavače prach ukládají do speciálních nádob, které je nutné pravidelně vysypávat a čistit. Odpadává Vám ale starost kupování sáčků. Ideální objem sběrné nádoby by měl dosahovat 1,5 litru.

Napájení akumulátorem nebo ze sítě

Většina vysavačů je napájena z elektrické sítě. Pokud neuvažujete o koupi akumulátorového, měli byste se zaměřit na délku přívodní šňůry, kterou budete mít k dispozici. Délka se pohybuje mezi 6 až 15 m. U některých modelů je udáván pojem akční rádius, což je délka kabelu plus délka hadice a trubice. Je možné, že budete muset několikrát proces vysávání přerušit a přívodní kabel zasunout do jiné zásuvky. Akumulátorové vysavače obsahují interní zdroj energie. Sací výkon je tedy nižší a časově omezený. Pro vysávání rozměrnějších ploch jsou opravdu nevhodné. Výdrž baterie dosahuje přibližně 8 až 10 minut.

Výkon, příkon

Velmi důležitým parametrem je výkon sání a celkový příkon vysavače. Výkon lze regulovat přepínačem, u některých modelů přímo na madle trubice. Pokud je sáček vysavače zaplněn, výkon klesá. Čím vyšší je udaná hodnota výkonu, tím účinnější je vysávání. Velký vliv na výkon má filtrace. Pokud vzduch uniká kolem filtrů, bude se vysávat stále ten samý prach dokola. Reálný sací výkon odpovídá přibližně jedné třetině celkového příkonu.

Příkon průměrného vysavače se pohybuje mezi 1000 a 2000 W. Jedná se o údaj, který udává spotřebu elektrické energie za hodinu vysávání. Čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba elektrické energie.

Filtrace

Dnešní moderní vysavače disponují vyspělými systémy filtrace proudícího vzduchu. Nejčastěji se můžeme setkat s kombinací vstupního filtru u sání motoru a výstupního na zadní straně přístroje. Filtry chrání zařízení a odstraňují částice a škodlivé mikroorganismy. Samostatnou kategorií jsou HEPA filtry. Jsou odstupňované podle účinku. Nejvyšší ochranu poskytuje filtr HEPA 13, který dokáže odfiltrovat až 99,9 % nečistot. Máte doma astmatika nebo alergika? Toto řešení je vhodné právě pro úklid ve Vaší domácnosti.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, kterým se tolik zabývat nemusíte. Jde pouze o komfort při samotném používání vysavače. Lze ji regulovat sacím výkonem, přičemž čím vyšší sací výkon, tím vyšší hluk. Otázkou hlučnosti se výrobci zabývají. Jejich snahou je hlučnost vysavačů snižovat. Pokud ale bydlíte v domku, kde nerušíte vysáváním sousedy, nemáte malé dítě, nemusíte tomuto parametru věnovat takovou pozornost.

Příslušenství

Standardní výbavou každého vysavače jsou trubky (kovové, plastové nebo kovové teleskopické) a dále hubice, podlahové, štěrbinové a polštářové. Optimální podlahová hubice by měla mít pohyblivý podvozek, díky kterému se Vám vysávání zpříjemní. Praktická je i hubice s gumovým ochranným nárazníkem. Ochráníte svůj nábytek před šmouhami při nárazech. Sací hubice je vyráběna z platů nebo různých kovů. Nejlepší variantou jsou teleskopické trubice, které můžete přizpůsobit na požadovanou délku. Dodávané příslušenství se liší podle výrobce a typu vysavače. Některé příslušenství lze dokoupit dodatečně. Co se týče speciálního příslušenství, uvedeme pouze nejčastější typy příslušenství. Jedná se např. o turbohadice, elektrické turbohadice, hubice pro vrtání, hubice s kotouči z mikrovlákna, sací trubky, flexo hadice, šamponovací hubice, stěrka k šamponovací hubici, sada šamponovacích hadiček a příchytek nebo přídavná nádobka na saponát.

Závěr

Před tím, než si pořídíte do své domácnosti vysavač, byste se měli informovat také o dostupnosti autorizovaných servisů. Po uplynutí záruční doby by mohla být tato informace velmi důležitá. Záruční doba na veškeré zakoupené spotřebiče je zákonem stanovena na dva roky. Záruční dobu si lze u některých výrobců za příplatek prodloužit (je poskytována i zdarma). Je na Vás, zda tuto možnost využijete. Důležité je však prostudovat všechny podmínky, které musí spotřebitel splnit.

Doufáme, že Vám náš článek poskytl dostatečné informace, které Vám pomohou při výběru toho správného vysavače. V případě, že byste potřebovali poradit či vysvětlit některé údaje, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám k dispozici na telefonních linkách či na e-mailu uvedeném v kontaktech na těchto internetových stránkách.