Dodnes vzpomínám na výbavu domácnosti prababičky, která používala žehličku, kterou zahřívala na dřevem vytápěných kamnech. Uchovávala i poklad po své babičce a to žehličku, která se zahřívala plněním žhavými uhlíky. Tak to nás dámy a pánové v dnešní době čeká už jen v muzeu. Moderní domácnosti mají už tak bohatý výběr nejen funkcí, materiálu, ale i barevného provedení. Řekněme si, jak zdatnými „žehliči“ jsme a od toho se bude odvíjet, jaký typ žehličky byl pro nás vhodný. Ale také si třeba v našem písemném povídání najdete to své a vyberete si žehličku, s kterou vás bude bavit žehlit i oblečení, které jste jindy důkladně promyšleně věšeli, abyste ho nemuseli po uschnutí žehlit.

Co očekávat ? Polovina žen žehlení nenávidí a trpí, někdy tiše-víceméně hlasitě a ta druhá polovina u něho relaxuje u televize se sklenkou vína. Každopádně co chtějí obě poloviny je, aby se jim žehlička líbila a dobře žehlila i přeschnuté prádlo. Ještě před pár desítkami let jsme například museli nechat žehličku vychladnout, abychom mohli vyžehlit i jemné tkaniny. Nejen, že se výrobci oděvů rozhodli přicházet za námi s kvalitnějšími materiály, ale i výrobci žehliček zapracovali na materiálu žehlící plochy a umožnili nám spoustu typů oděvů žehlit bez regulace teploty. Takže se můžeme zmínit o základních důležitých faktorech při výběru žehličky a tím hlavním je právě kvalita a materiál žehlící plochy. Na výběr máme keramickou plochu, teflonovou plochu a další. Následujícím faktorem je parní otvor ve spodní části a jejich množství na žehlící plochu. Pravidlo zní, čím více otvorů, tím lépe. Otvory prochází pod tlakem pára, která napomáhá navlhčit látku. A jsme u funkce odvápnění. U spousty napařovacích žehliček je potřeba doplňovat vodu do zásobníku. Výrobce hlásá, klidně naplňujte vodou z vodovodního kohoutku. Voda obsahuje vodní kámen a ten se po nějaké době vysráží a usazuje. Pokud si pořídíme napařovací žehličku, po jejím vypnutí, ne vždy jde všechna voda ven. Zůstávají kapičky, které po nějaké době vytvoří usazeniny. Jakmile zapneme opět po nějaké době žehličku, tlakem páry se vodní kámen dostává ven a můžeme si poničit oděv potřísněním a následným zažehlením. Následuje příkon žehličky a s tím souvisí i její výkon. Čím vyšší je příkon, tím efektivněji a kvalitněji máme oblečení vyžehleno.

Taky si vzpomínáte na začátky pokusů o žehlení suchými žehličkami s hliníkovou plochou? A co trojúhelníkovitý obrázek, který zůstával pokud jsme se někam zakoukali nebo chtěli nějaké místečko pořádně vyrovnat ? Ano, prostě jsme látku na jednom místě spálili nebo seškvařili. Občas se to stalo i nechtěně a to protože žehlička padla na žehlící prkno a průšvih byl na cestě. Tak dnes už by se vám to nemělo stát, pokud si vyberete žehličku s bezpečnostní pojistkou a to při nečinnosti či pádu. Žehlička se prostě automaticky vypne. Pár maličkostí, které taky ulehčí práci je délka přívodního kabelu s otočným kloubem zabraňujícím kroucení, širší otvor na vodu a kapacita nádržky na vodu, abyste nemuseli neustále běhat k vodovodu pro další.

Typy žehliček

Základní skupiny, do kterých výrobci žehličky rozdělují jsou napařovací žehličky, suché žehličky, cestovní žehličky, bezšňůrové žehličky a parní stanice.

Suché žehličky jsou převážně pro vás, kteří sundáváte prádlo ze sušáku mírně vlhké a jen ho žehlením dosušíte a narovnáte nebo pro ty, kteří nemají rádi vlhkost a horkost, která odchází z napařovací žehličky. Tyto žehličky mají plná nebo poloviční madla, plynulou regulaci teploty a světelný ukazatel nahřívání na požadovanou teplotu. Žehlící plochu mívají nerezovou, hliníkovou nebo teflonovou.

Napařovací žehličky jsou nejčastěji používané a lze si vybrat klasickou nebo i s možností vertikálního žehlení. Na výběr máte nepřebernou škálu barev s neprůhledným plastem nebo poloprůhledné a také s podsvícením. Velkou výhodou je právě pára, která vám jedním tahem pomáhá navlhčit oděv a zároveň vysušit. Záleží na výkonu napařování a na parním rázu, což je síla tlaku páry na tkaninu. U všech napařovacích žehliček je samozřejmě taky důležitý podklad na kterém žehlíte. Nejlépe jsou hodnoceny žehlící prkna s děrováním v základní kovové desce, kudy odchází pára a nesráží se ve výplni. I tento typ žehliček se vyrábí s úplným nebo polovičním úchytem a do módy se dostávají i retro žehličky.

Cestovní žehličky uvítají všichni kdo cestují, a to třeba jen na dovolenou či zastávají funkci obchodního zástupce, a cestovat musí často. Tyto žehličky jsou o mnoho lehčí než klasické a jsou jak na suché žehlení tak s párou. V příslušenství je běžné najít redukci na různé typy zásuvek a materiál žehlící desky převažuje nerezový.

Bezdrátové žehličky jsou velkým přínosem pro ty co nemají rádi neustálé hlídání kabelu a potřebují větší variabilitu žehlení. Tento typ žehliček je uzpůsoben tak, aby absorbovaly co nejvíce energie a držely co nejdéle teplo. Právě proto, že udrží energii, mají pak více síly na přeměnu vody v páru. Nabíjejí se v základně, kterou si i bezpečně připnete k žehlícímu prknu či stolu.

Parní stanice je výborným řešením pokud nejste profesionální žehlířka, které by se vyplatila integrovaná systémová žehlička s veškerými vychytávkami na žehlení košil nebo s funkcemi foukání a sání.

Jinak se tomu taky říká parní generátor a jedná se o nádobu na vodu, která slouží jako podstavec a po každém odložení žehličky do sebe žehlička z velké nádrže nasaje páru. Žehlička u tohoto systému bývá lehčí a je dokázáno, že ušetří až 30% vašeho času stráveného žehlením. Generátor disponuje systémem odvápnění a objem nádrže na vodu se pohybuje cca od 1l do 1,8l.

Materiál žehlící plochy

Všechny typy žehliček mají různé typy žehlících ploch. Keramická žehlící plocha je výborná alternativa nerez oceli. Má odolný a nepřilnavý povrch, kde se teplo rovnoměrně rozloží a je, odolná proti poškrábání. Safírová plocha je tvrzená slitina, která je vybrušovaná diamantovým prachem. Bude pro vás znamenat pocitově, že má ideální kluzné vlastnosti a co se týče údržby- lze ji čistit drátěnkou jako jedinou na trhu.  Hliníkové a teflonové plochy nejsou tak tvrdé jako ostatní slitiny a snadněji se poškrábají třeba o zip nebo kovový knoflík. Plochy se SteamGlide a Platinum povrchem jsou velmi tvrdé a odolné, lehce se čistí a jsou nárazuvzdorné. Žehlící plocha Eloxium vzniká řízenou oxidací hliníku a díky této chemické reakci vznikne velmi tvrdý a odolný povrch s dokonalou kluzností.

Setkat se můžete také s teflonovým žehlícím rámem, který je velmi vhodný pro žehlení jemných tkanin, jako je např. hedvábí, len, trička s potiskem, krajky. Převážně se používá na žehličky s hliníkovou plochou.

Funkce žehličky

A jsme u dalšího velmi důležitého bodu a tím jsou funkce žehliček. Žehlička by měla být příjemná do ruky, ale hlavně by měla mít dostačující příkon a výkon, který ovlivňuje kvalitu žehlení a tím vaší spokojenost. Je jasné, že čím je vyšší příkon, tím rychleji se žehlící plocha rozehřeje a tím více uvolňuje dostatečné množství páry. Doporučeno je nejméně 40 gramů páry za minutu. Následuje parní ráz a tím je myšleno, jak silný tlak páry v krátkém momentu může napařovací žehlička vyvinout. Zde by bylo vhodné minimálně cca 100 gramů páry za minutu.

Dříve se do většiny žehliček nalévala destilovaná voda, která je oproštěná od vodního kamene. Dnešní žehličky jsou ale už na takové úrovni, že disponují odvápňovacími systémy a můžeme tak nalévat vodu z vodovodu. Pracují systémem chemické reakce nebo rozrušují vrstvu vodního kamene, aby mohla být odstraněna silným tlakem páry.

Drip Stop je užitečná funkce pokud žehlíte více prádla na nižší teplotu. Při nastavení nižší teploty se voda neodpařuje tak rychle a může dojít k odkapávání. DripStop zabraňuje tomuto jevu.

SelfClean je funkce samočištění žehličky. Po navolení této funkce se žehlička zahřeje na potřebnou teplotu a tlakem páry pročistí veškeré otvory případně zanesené vodním kamenem.

Bezpečnostní vypínání je velkým přínosem pro ušetření elektrické energie a přináší bezpečí do vašeho domova. Pokud žehlička po určitou nepracuje nebo je převržená, automaticky se vypne.

Svislé (vertikální) napařování je výhodné, pokud potřebujete vyrovnat například nerovnosti na šatech či obleku. Díky velkému tlaku páry dojde k narovnání tkaniny.

V nabídce už naleznete i napařovací žehličky s digitálním displejem, kde sledujete aktuální navolenou funkci a můžete si nastavit stupeň permanentní páry.

U napařovacích žehliček se můžete také setkat s napařovací špičkou. Je vhodná zejména pro žehlení záhybů a řasených materiálů.

Příslušenství a údržba žehličky

V základním balení žehličky najdete nádržku do vody. Tyto nálevky mívají zúžený zobáček pro lepší nalévání vody otvorem v žehličce a v průměru bývají od 0,2 do 0,4l. Vzhledem k tomu, že i žehlička podléhá pravidelné údržbě, můžete si pořídit tzv. odvápňovací tyčinky. Tyčinku vsunete do nádržky, např. u parního generátoru a nebo nalijete obsah do nádržky v žehličce, necháte působit a poté vylijete a necháte „propařit“. Nepoužíváte aviváž nebo vaše prádlo leželo dlouho v koši na žehlení ? Pak můžete využít vůni do žehličky. Vaše prádlo bude vonět po citronech, pomerančích nebo jako tropický ráj. Všechny typy žehliček jsou potřeba pravidelně kontrolovat – na vodní kámen a na případné poškrábání žehlící plochy.

Závěr

Doufáme, že jsme vám trochu pomohli zorientovat se v moři typů žehliček a rozhodnete se právě pro tu nejlepší pro vaší ruku a oděvy. Pokud přece jen máte jakékoliv nejasnosti a nebo potřebujete pomoci s rozhodnutím koupě té nebo tamté – neváhejte a zvedněte telefon. Naše specialistky Vám velmi rády a ochotně pomůžou dospět k té nejlepší volbě.