Načítá se...

LCD- Liguid Crystal Display

Displej z tekutých krystalů. Je to tenké a ploché zobrazovací zařízení skládající se z omezeného počtu barevných nebo monochromatických pixelů seřazených před zdrojem světla nebo reflektorem.

LED

Je termín používaný společností Samsung, Panasonic, Philips, LG. Toto označení používají u svých LCD (displej z tekutých krystalů) televizorů, které používají LED podsvícení. Termín LED TV je zpochybňován, protože u televizorů se nejedná o obraz tvořený LED, ale pouze o podsvícení obrazových bodů. Obrazové body se i u těchto panelů (televizí) skládají z tekutých krystalů (LCD), takže se stále jedná o LCD televize s novým marketingovým názvem, ve kterém se úplně a zcela technicky nesprávně vypouští pojem LCD.

Plazma - nebo také plazmový displej

Je typ plochého zobrazovacího zařízení používaná pro televizory s velkou úhlopříčkou (minimálně 106 cm). Název plazmová je odvozen od použité technologie využívající malé buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu.

Rozlišení

Je počet pixelů (nebo maximální rozlišení obrazu), které může být zobrazeno na obrazovce (monitoru). Často se udává jako počet sloupců (horizontálně, „X“), které se uvádí vždy jako první, a počet řádků (vertikálně, „Y“).

Pixel

Je nejmenší jednotka (je bezrozměrná) digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku zadaný svou barvou, např. ve formátu RGB či CMYK.

Kontrast

Kontrastní poměr udává rozdíl mezi hodnotami svítivosti nejjasnější bílé a nejtmavší černé barvy, které obrazovka televizoru dokáže reprodukovat. Při zobrazování sytých, skutečně černých odstínů a jasných bílých odstínů poskytují plazmové a LCD televizory dynamický kontrastní poměr až 2 000 000:1. Televizory Panasonic řady NeoPlasma dosahují ještě působivější hodnoty vlastního kontrastu, která činí 5 000 000:1, díky čemuž nabízejí živý a přirozený obraz bez ohledu na druh filmu nebo televizního

Pozorovací úhly

Pozorovací úhel ovlivňuje vnímání barev u určitých televizorů s plochou obrazovkou, stejně jako vnímání jasu a kontrastu. Pozorovací úhel se stává problémem zejména tehdy, jestliže se o svůj zážitek při sledování televizních pořadů dělíte s členy své rodiny nebo s přáteli, protože v takovém případě se nebudou všichni přítomní moci těšit ze sytých, zářivých barev a živého kontrastu. U plazmového televizoru zůstávají barvy stabilní při sledování obrazu odkudkoli v místnosti, protože každá komůrka

HDMI

Je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní televizní přijímač, DVD přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například televizor s plazmovou obrazovkou. HDMI podporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě, a až 8-kanálový digitální zvuk. Rozhraní nezávisí na různých televizních a satelitních standardech, protože přenáší

USB

Je univerzální sériová sběrnice, která umožňuje k televizorům připojit různá externí zařízení, např. Flash disk, HDD disk, některé televizory umožňují na tyto zařízení také nahrávat. Tato sběrnice se také objevuje také u mikrosystémů na přehrávání hudby z flash disků.

Scart

Je 21 pólový konektor pro připojení audio/video zařízení (videa a televize). Největší obliby dosahoval v 90. letech 20. století, s přechodem na technologii HDTV se od něj upouští. SCART kabel je stíněn (pól 21) a umožňuje přenášet více druhů signálu RGB, S-Video a kompozitní video.

1080p - Full HD

Je soubor HDTV videorežimů s vysokým rozlišením, tzv. FullHD, které jsou charakterizovány 1080 horizontálními (vodorovnými) liniemi vertikálního (svislého) rozlišení a progresivním scanem, což znamená, že obraz není prokládaný, jako v případě klasického 1080i zobrazení. Označení předpokládá širokoúhlý poměr 16:9, z kterého plyne rozlišení 1920 × 1080 (2.1 megapixelů). V některých případech odkazují označení jako Full HD či 1080p na schopnost přijímat 1080p signál a zobrazovat ho v původním rozlišení

Wifi

Je v technice označení pro několik standardů IEEE 802.11 popisujících bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích.

Wirelles ready

Pojem, u kterého je zařízení připraveno po dokoupení Wifi adaptéru bezdrátově komunikovat s dalším zařízením.

Ambilight

Výrobce Philips nabízí v současné době jako svou novinku systém „ambilight“, který se snaží o zintenzivnění a větší sugestivnost prožitku sledování video záznamu. TV či obecně obrazovky. Zdali je to jen laciný trik nebo skvělý nápad posuďte samy. Ambilight je v podstatě osvětlení obvodu obrazovky barvami, které v danou chvíli odpovídají barevné situaci na obrazovce. Je to v podstatě světelné „orámování“ obrazu ve snaze „vtáhnout“ diváka do obrazu tím, že se barvy z obrazovky přesouvají do jejího okolí a maže se tak

3D

Či 3-D je zkratka výrazu „trojdimenzionální“, „trojrozměrný“ a označuje svět, který je možné popsat třemi rozměry. Zkratka 3D často označuje techniku používané pro zobrazení či prohlížení zdánlivě trojrozměrných objektů na plochém (dvojrozměrném, 2D) médiu (na papíře, filmovém plátnu, počítačové obrazovce apod.).

Full HD Upscaling

Upscaling převádí obraz z DVD o rozlišení 720x480 bodů na rozlišení vašeho televizoru. Dopočítává další obrazové body tak, aby výsledný obraz vypadal dobře např. na displeji s Full HD rozlišením (1920x1080 bodů).

HD ready

Je logo vlastněné, uvedené na trh a licencované výrobcům spotřební elektroniky společností EICTA (European Industry Association for Information Systems, Communication Technologies and Consumer Electronics - Evropská průmyslová asociace pro informační systémy, komunikační technologie a spotřební elektroniku). Toto logo bylo uvedeno na trh v roce 2005 za účelem zjednodušení orientace evropských spotřebitelů v moderních zobrazovacích zařízeních. Ve zkratce zařízení musí dokázat zpracovat obrazový signál ve vysokém rozlišení a zobrazit ho v definovaném minimálním

OSD Menu

Je zkratka pro "On Screen Display". Většina televizorů má menu na obrazovce pro provádění úprav na displeji. Toto menu s názvem OSD, lze aktivovat stisknutím tlačítka Menu umístěné na dálkovém ovladači nebo na přístroji. Jakmile se OSD zobrazí na obrazovce, můžete procházet menu a provést nastavení pomocí tlačítka plus (+) a minus (-) tlačítka, které se obvykle nachází také na dálkovém ovladači. Lze nastavit veškeré parametry přístroje.

PIP

Obraz v obraze anebo obrázek v obrázku anebo picture in picture (zkr. PiP) je funkce televizních přijímačů, ale v poslední době i některých služeb digitální televize, která umožňuje zobrazit současně dva obrazy různých televizních stanic, anebo obrazu z jiného video zdroje jako např. videopřehrávač, DVD přehrávač apod. Jeden televizní kanál je zobrazený na celou obrazovku, sekundární TV kanál je zobrazený v zmenšené velikosti v některém rohu obrazovky. Funkci při analogových televizních přijímačů umožňuje přítomnost 2 TV tunerů.

PC in

Počítačový vstup kde televizor může sloužit jako monitor.

HBBTV

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV - Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech různých značek a divák nemusel při nákupu televize pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV.

Odběr novinek

  • Výběr těch nejlepších slev na Váš e-mail - nakupujte chytře!
Podporované platby:
¨